Cestování3 nejkrásnější renesanční české zámky, které se dají navštívit i na podzim
Romana Schützová28. 10. 2024
Pravda, zámecký ruch pulzuje hlavně v letních měsících. My jsme ale pro vás objevili okouzlující místa, která můžete navštívit i během podzimní sezony.
Zámek Kratochvíle
Zámek
Kratochvíle stojí nedaleko Prachatic. A jeho příběh? Na místě dnešního zámku míval Vilém z Rožmberka hospodářský dvůr Leptáč. V roce 1569 ho však věnoval Jakubovi Krčínovi z Jelena, slavnému budovateli jihočeských rybníků, který si tu posléze vystavěl dvůr, jenž obehnal loveckou oborou. A Vilém z Rožmberka zbystřil! Krčínovi nabídl barterový obchod s myšlenkou, že svůj bývalý majetek vyhandluje zpátky za Sedlčany, ke kterým přihodí ještě deset vesnic. Krčín na velkorysou nabídku kývl a Vilém z Rožmberka nechal v sousedství Leptáče zbudovat lovecký zámek. Na stavbu povolal italského architekta a stavitele Baldassara Maggiho z Arogna a za šest let se nápad vybudovat zámek, který bude vypadat jako italské sídlo, zrealizoval.
Zámek je včleněný do zahrady. Netrůní ale přímo v jejím středu, vyjímá se více v přední části zahrady. Celý areál má přitom tvar obřího obdélníku se zdí, kterou prostupují na třech stranách domky. Složitý terén byl ale původně plný bažin, takže základy stavitelé zpevnili piloty z dubového a olšového dřeva. To v bahně časem ztvrdlo na kámen. A nesměl chybět ani vodní příkop. Po smrti
Viléma z Rožmberka přešel zámek do majetku Petra Voka. Ten ho po třech letech prodal císaři Rudolfu II. Po něm patřil ještě Janu Oldřichu z Eggenbergu, kterého vystřídali v roce 1719 Schwarzenbergové. Ti zde v 19. století zřídili ústav pro sirotky. K zestátnění zámku došlo na základě pozemkové reformy roku 1922. Od roku 1981 do roku 2006 tu sídlilo muzeum animovaného filmu. Dnes je
zámek zrekonstruovaný do podoby, jakou měl v období posledních Rožmberků.
Co si tu nejvíc užijete? Nádherné štukové výzdoby zámku i kostela Narození Panny Marie (všimněte si, že její věž se krapet odchyluje od svislé osy). Autorem je italský mistr Antonio Melana, který patřil v 16. století k družině umělců pracujících pro pány z Hradce a Rožmberka. Nakouknout můžete i do alchymistického koutku. Uchvátí vás honosný Zlatý sál, který sloužil k přijímaní hostů. Zdi zdobí malovaná tapeta brokátového vzoru, malované jsou i dveřní špalety či okenní výklenky. Kachlová podlaha prošla rekonstrukcí podle původního vzoru. Mrkněte vzhůru: uprostřed klenby, mezi erby, zahlédnete portréty čtyř žen Viléma z Rožmberka.
Na co dalšího se můžete těšit? Na půdě zámku v hojném počtu pobývají netopýři velcí. Kvůli nim byl zámek zařazen do mezinárodní soustavy chráněných území Natura 2000 coby evropsky významná lokalita. A protože na půdu umístili webkameru, můžete netopýry během své návštěvy zámku Kratochvíle sledovat live! Na podzim ale odlétají do svého zimoviště.
Zámek Litomyšl
Skvost, který si UNESCO zapsalo na prestižní seznam světového a kulturního dědictví, najdete na pomezí Čech a Moravy.
Zámek Litomyšl je jednou z nejkrásnějších renesančních staveb ve střední Evropě — byl postaven mezi lety 1568 až 1581. Vratislav II. z Pernštejna, nejvyšší kancléř Království českého, tehdy pověřil výstavbou významné stavitele: Giovanni Battista Aostalli a Ulrico Aostallis zámek stvořili jako dar pro kancléřovu manželku Marii Manrique de Lara y Mendoza (s Vratislavem II. z Pernštejna měla 21 dětí a byla to právě ona, která přivezla do Čech voskovou sošku, později nazvanou
Pražské jezulátko). Obdivovat tu budete nádherná psaníčková a figurální sgrafita na fasádách a štítech a dvě velké bitevní scény na hlavním nádvořím – to je jejich práce. Sgrafit se tu nachází více než 8 000, což je naprostý unikát!
Za hraběte Jiřího Josefa Valdštejna-Vartemberka vzniklo zámecké divadlo. Jde tak o druhé nejstarší palácové divadlo v českých zemích (po Českém Krumlově). Slavnostně se otevřelo v roce 1798 a až do poloviny 19. století tu probíhal čilý divadelní život. Členové hraběcí rodiny i jejich přátelé hráli pro publikum oblíbené konverzační komedie.
Za poslední vlastníky zámku platila knížata z linie Thurn-Taxisů. Ti zámek zakoupili v nucené dražbě roku 1855 od Valdštejnů-Vartenberků. České statky spravovala i Helena Bavorská, někdejší snoubenka císaře Františka Josefa I. (císař si za manželku nakonec vybral její mladší sestru Alžbětu, přezdívanou Sisi, a Helena se provdala do rodiny Thurn-Taxisů).
Co si tu nenechte ujít: Zeleň, která obklopuje zámek ze tří stran. Najdete zde francouzskou zahradu i anglický park. Krásu zdejších zahrad ocenil už v roce 1937 režisér Otakar Vávra, když tu natáčel Filosofskou historii, adaptaci románu Aloise Jiráska.
Zámek Opočno
V podhůří Orlických hor se už v roce 1068 rozkládalo hradiště
Opočno, jak o tom svědčí písemné zprávy v Kosmově kronice. Hradiště plnilo obrannou funkci, byla to poslední výspa na cestě do Polska. Renesanční zámek v italském stylu tu vyrostl z původně gotického hradu. Přestavbu řídil v letech 1560 až 1567 Vilém Trčka z Lípy, tehdejší majitel panství. Podařilo se mu vybudovat nádherné a reprezentativní panství. Zámek se na krátký čas ocitl v držení císaře Ferdinanda, který ho v roce 1636 prodal rodu Colloredů. Zámek se může pochlubit i slavnými nocležníky. Mezi 16. a 23. červnem 1813 zde pobýval ruský car Alexandr, pruský král Bedřich Vilém III. a rakouský kancléř Metternich (jednali v rámci protinapoleonské koalice).
Poslední úpravy provedli Colloredo-Mansfeldové, kteří interiéry zařídili po vzoru evropských aristokratických sídel. Zámek obklopili parkem a nechali vysadit vzácné dřeviny. Horní renesanční část zámeckého parku začátkem 19. století doplnily skleníky a oranžérie. Dolní část doznala klasicistních úprav. Pod kostelem Panny Marie vyrostla hrobka rodu Colloredů. Rekonstrukce se dočkaly arkády, chrliče a vikýře...
Co musíte vidět? V etnografické hale se vyjímá část sbírky, kterou Josef II. Colloredo-Mansfeld nashromáždil na svých cestách po Africe a Severní Americe. V africké části objevíte lovecké trofeje či zbraně, americká část nabízí přehlídku šactva, obuvi, loveckých potřeb, keramiky, ale i hračky indiánských dětí. K vidění je ve dvou sálech sbírka zbraní, jedna z nejrozsáhlejších v Česku. V Loveckém sále můžete omrknout mincíř na vážení zvěře, past na medvědy, sítě, kopí kuše, lovecké tesáky. V Rytířském sále je vystavena sbírka zbroje, mečů, šavlí, kopí, halaparten, dřevců, pušek, pistolí a další exponáty. A nechybějí ani kuriozity jako pás cudnosti či ohřívadlo do kočárů.
Dnes
zámek oplývá třemi křídly, mezi nimiž se nachází vnitřní nádvoří. Čtvrté křídlo je nahrazeno terasou s výhledem na anglický park a Orlické hory. Uchvátí vás francouzská knihovna, která byla na zámek převezena z Paříže a obsahuje kolem 12 000 svazků knih. Nenechte si ujít ani návštěvu obrazové galerie.
Tip: Pokud patříte mezi milovníky cykloturistiky, pak vás zaujme následující informace: Z Hradce Králové sem vede 25kilometrová cyklotrasa.