SustainabilityOpravy místo nákupů: Co mě naučil rok bez pořizování nové módy
Emily Zak5. 2. 2025
Celý loňský rok jsem se místo nakupování nových kousků věnovala opravám a přešívání těch, co jsem měla roky ve skříni. Kolik mě to stálo a co jsem se o sobě (a o nakupování) naučila?
Po dvou dekádách práce v módě, z nichž jsem většinu strávila ve Vogue, věřím v transformativní sílu oblékání. Ovšem v posledních letech jsem si začala čím dál tím víc uvědomovat, jak obrovský dopad má módní průmysl na naši planetu, a začala jsem se stydět za to, jak často nakupuji. Proto jsem se rozhodla rok si žádné nové oblečení ani doplňky nekupovat a místo toho opravit nebo upravit to, co už mám. Jde zalátat díra od molů v mém overalu od Stelly McCartney? Můžu zase uvést do nositelného stavu ty krásné vysoké kozačky od
Jimmy Choo, které jsem hodila do zapadlého kouta ve skříni, protože mají roztrhanou podšívku? Můžu nechat přešít oblek po tátovi a ideálně jej třeba personalizovat svým monogramem? Oblečení jsem si nechávala upravovat poměrně často, a to na radu stylistky Elizabeth Saltzman z dob jejího působení coby módní ředitelky ve Vanity Fair, ale můj nový experiment vyžadoval ještě o něco větší nasazení.
Pokud se budeme bavit o luxusním zboží, je oprava klíčovým pojmem. Ačkoli jsou highendové kousky navrženy a vyrobeny tak, aby nám skutečně vydržely, ani to nejšpičkovější řemeslné provedení nezaručí, že časem nebudou potřebovat nějakou tu opravu. Luxusní značky od
Hermès přes Chanel po Burberry a Mulberry tradičně v rámci dlouhodobých vztahů se zákaznictvem následnou péči o jejich zboží vždycky nabízely. Před nedávnem se pak například nákupní portál Net-a-Porter propojil s platformou zaměřenou na opravování
The Seam a například Selfridges spolupracuje se servisem
Sojo, který provádí úpravy a opravy přímo u vás doma.
Foto: Emily Zak
Emily Zak v obleku RICHARD JAMES po otci upraveném pro její postavu
Kromě světa luxusu tu máme také příklady brandů funkčního oblečení jako Patagonia nebo North Face, jež nabízejí opravy in-house, nebo udržitelné značky tenisek Veja, která má v nabídce vybraných butiků i opravy obuvi jiných značek. Nejenže jde o správnou věc z hlediska
udržitelnosti, ale podle Hasny Kourdy, spoluzakladatelky platformy
Save Your Wardrobe, zaměřené na propojování highendových brandů jako Loro Piana a Maje s prověřenými poskytovateli servisních služeb, je to i o tom, že když „zákaznictvo cítí, že může skrze značku zakoupené věci opravit, posiluje to vzájemnou důvěru a loajalitu.“
Na začátku výzvy opravit a osvěžit svůj šatník, kterou jsem si na sebe upletla, jsem si nebyla jistá dokonce ani tím, jestli si dokážu přišít knoflík nebo zapošít lem. Od té doby jsem se naučila obojí, ale tyto kdysi naprosto samozřejmé dovednosti se dnes obecně vytrácejí. Pro většinu z nás je prostě jednodušší jít a koupit si nový produkt. Už při první revizi šatníku mě překvapilo množství věcí, na které jsem buďto dávno zapomněla, protože už mi neseděly, nebo jsem je nechala ležet ladem s tím, že potřebují spravit. Šlo zhruba o dvacet kousků, mezi nimiž byly i čtvery kalhoty s rozpáranými dolními lemy (celková částka za opravu a vyčištění činila 58 liber) a béžové šaty značky Joseph se dvěma povolenými knoflíky (oprava mě i s čistírnou vyšla na 20 liber). A pak spousta dalších s dírkami od molů, jež potřebovaly zalátat (10 liber za kus u mojí švadleny).
Balerínky CHANEL před opravou
Foto: Emily ZakNa opravu ke specialistům s šedesátiletou zkušeností v oboru
Classic Shoe Repair jsem poslala také čtyři páry bot včetně balerínek od
Chanelu, které mi vyčistili a nabarvili (80 liber), semišových kozaček Chanel (čištění a výměna saténové špičky za 120 liber) a kotníkových kozaček Aeyde, které potřebovaly podrazit (30 liber). A pak tu byly moje milované kozačky Jimmy Choo. Opravit jim podšívku, což jsem zařídila prostřednictvím zákaznického servisu značky, mě stálo 240 liber. Jistě nejde o nezanedbatelnou částku, na její výši se podepsal i rozsah opravy, ale bavíme se o botách, jejichž prodejní cena se tehdy pohybovala kolem 1300 liber a mají za sebou už deset let nošení, takže mi cena přišla více než fér. Vím, že teď je budu zase nosit a nové by mě aktuálně vyšly na 1800 liber! Nad čistírnou také dvakrát nepřemýšlím, takže jsem se rozhodla i opravy brát coby dlouhodobou a velmi praktickou investici.
Když došlo na úpravy, vylovila jsem ze skříně trenč od Stelly McCartney, který jsem si pořídila před osmi lety, ale byl mi moc dlouhý (zkrácení mě vyšlo na 60 liber). Dále jsem se soustředila na pár obleků z vyhlášeného krejčovství Richard James poděděných po tátovi, o jejichž nošení jsem do té doby nebyla vůbec přesvědčená. Visely mi v šatníku spíše jako nostalgická vzpomínka, čas od času jsem si některé ze sak přehodila přes ramena a cítila tátovu blízkost. V rámci tohoto pokusu jsem se rozhodla nechat si upravit o několik čísel větší kalhoty, abych mohla obleky nosit. Krejčí v mojí čistírně mi jedny kalhoty upravil za 60 liber (tip: čistírny tyto služby často nabízejí a nejsou vůbec špatné), což je zlomek ceny, za kterou bych u Richarda Jamese pořídila nový oblek. Přestože saka většinou nosím jen tak samostatně, když si navléknu celý komplet, mám hřejivý pocit, jako by mé vzpomínky obživly.
Foto: Emily Zak
Kozačky JIMMY CHOO před opravou
Foto: Emily Zak
Kozačky JIMMY CHOO po opravě
V mnoha ohledech potřebujete k hledání způsobů, jak prodloužit život věcem, které už vlastníte, daleko víc představivosti, než když jdete na nákup novinek. I kolegyně z branže Tiffanie Darke, která se zavázala, že si každý rok nekoupí více než pět nových kousků, začala v opravování starších věcí nacházet radost: „Uvědomělejší přístup k tomu, co kupujeme a jak se o své oblečení staráme, může být neuvěřitelně kreativní,“ řekla mi po telefonu spolu s historkou, jak prostřednictvím aplikace Save Your Wardrobe poslala do servisu své staré džíny, aby jí je opravili za použití tradiční japonské výšivky sashiko.
Upřímně přiznávám, že jsem si myslela, že nekoupit si něco celý rok bude daleko těžší. Fakticky mi to ovšem dost zjednodušilo život a ulevilo od nutkání nakupovat. Opravdu tohle potřebuju? Odpověď aspoň prozatím vždycky byla, že rozhodně ne. Oproti tomu rozhodnutí nechat opravit nebo upravit roky staré věci jim dodalo na hodnotě a mně pocit, že mám zase něco nového. Se začátkem nové sezony začínám přemýšlet, jaké asi bude začít znovu nakupovat. Opravdu začnu? Zcela jistě si teď před každým nákupem zkontroluju, jaké má značka podmínky oprav, a také si budu pravidelně dělat
revizi šatníku. Těším se na vzrušení z nákupu krásné nové (a předem důkladně vybrané) věci, ale teď už vím, že uspokojení, jež přináší oprava oblíbeného starého kousku, není o nic menší.