WellnessProč a kde slavit Mezinárodní den jógy
Michaela Dombrovská19. 6. 2019
„Jóga má schopnost sjednocovat lidstvo,“ napsal kdysi předseda indické vlády Naréndra Módí, když usiloval o prosazení nového jógového svátku, který OSN vyhlásila v listopadu 2014 a poprvé se celosvětově slavil v červnu 2015. Původ jógy se datuje až pět tisíc let do historie, její moderní podoba je pak výsledkem prolínání východních a západních kultur. Princ Charles nedávno dokonce apeloval za zavedení jógy do školních osnov.
Oslavu Mezinárodního dne jógy si můžete v Praze užít na Karlově náměstí, organizuje ji
Jóga v denním životě pod záštitou velvyslanectví Indie a starostky Prahy 10. V Kavárně, co hledá jméno pořádá česká značka jógových doplňků Kantu
Namasté Yoga Day, s Prague Yoga Collective můžete slavit na
veřejné lekci ve Stromovce a Energy studia mají
den otevřených dveří s volnými lekcemi pro veřejnost. V pátek můžete také symbolicky pozdravit slunce hned ráno (ve 4:52)
na oslavě jógy na střeše Lucerny.
Na přelomu 18. a 19. století poprvé představil Svámí Paramárthananda západnímu světu filozofickou školu Védántu, která vychází z upanišád a je jedním z kořenů více než pět tisíc let staré jógové filozofie. Současné podobě jógových ásan, jak je většinou známe, nicméně dala základ švédská léčebná gymnastika, kterou rozvíjel P. H. Ling, na počátku 19. století ředitel Královského ústředního tělocvičného ústavu. Ovlivnil podobu britského vojenského výcviku a skrze YMCA také podobu tělesné výchovy v indických školách.
Za zakladatele moderní posturální jógy je v Indii považován Tirumalai Krišnamačarja, který v Mysore zavedl pozdrav slunci. Mezi jeho následovníky patřili mimo jiné B. S. K. Iyengar nebo Indra Devi. Významnou postavou české jógy byla filozofka a psycholožka Milada Bartoňová, která ovlivnila celou generaci učitelů jógy sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. Řada dnešních lektorů studovala pod vedením některého z jejích žáků. I díky tomu, že u nás měla jóga vždy podporu lékařů s poukazem na zdravotní benefity, získala si mnoho stoupenců a dnes patří mezi nejoblíbenější cvičení, které mnoho lidí přivádí také k objevování jógové filozofie, dalšího poznání a propojování kultur.
Ještě před tím, než v pátek vyrazíte slavit jógu či slunovrat, zajděte se 19. 6. naladit na
tradiční open air koncert České filharmonie a 20. 6. na přednášku o životě Coco Chanel do Francouzského institutu,
veřejné sympozium o umění v režii Národní galerie Praha nebo na
charitativní jógový bazárek, který pořádá Energy Studio Heaven na podporu Nadace Pink Bubble. A především, ve čtvrtek 20. 6. Vogue Czechoslovakia přináší předplatitelkám a předplatitelům exkluzivní lekci
Vogy, kterou povede Juliet Murrell, zakladatelka House of Voga.
Foto: Centrum Černý most
Tobias Lorenz/Festival jógy Centrum Černý most
Jóga je tradičně propojená také s ájurvédou, alternativním celostním léčebným systémem, který uznává i Světová zdravotnická organizace. Mají společné kořeny, které sahají až do védského období v Indii. Ájurvéda pracuje mimo jiné i s bylinami, které mají v našich končinách také silnou léčebnou tradici. Zvláštní účinek se připisuje těm, které se sbírají za svatojánské noci, která nastane už 24. 6. Botanická zahrada si při této příležitosti připravila
procházku vonnou stezkou s povídáním o pohanských tradicích.
Jeden tip na závěr: v den letního slunovratu, pokud to počasí dovolí, máte v Praze možnost obdivovat takzvané slunovratské mystérium. Z Karlova mostu poblíž brány Staroměstské mostecké věže lze okolo osmé hodiny večer pozorovat, jak se slunce postupně dotkne tří věží svatovítské katedrály a rozzáří je. Údajně to tak vymyslel Karel IV., díky kterému nese nádech tajemna nejen Karlův most, ale i řada dalších míst v Praze.