Health 5 signálů, které vám tělo dává, když mu chybí vitamin D
Veronica Cristino, HANNAH COATES, Audrey Noble23. 4. 2025
Od bolesti kostí přes únavu až po vážná onemocnění. Nízká hladina vitaminu D je problém, který by měl být řešen co nejdříve. Naštěstí existuje několik jednoduchých způsobů, jak tyto hladiny udržet pod kontrolou i jak chybějící vitamin D získat zpět. Odborníci vám v následujícím článku prozradí vše, co byste měli o „déčku“ vědět.
Proč je vitamin D pro tělo tak dobrý?
Celou jednu miliardu lidí po celém světě trápí
nedostatek vitaminu D, dokazují nejnovější
výzkumy.
Jenna Stangland, dietoložka a poradkyně pro výkon ze společnosti
Momentous, k tomu vysvětluje: „Vitamin D je hormon, který si naše tělo dokáže syntetizovat z UV záření. V těle plní řadu funkcí a přináší mnoho výhod. Optimální hladiny vitaminu D jsou však zásadní pro celkové zdraví.“
Rhian Stephenson, výživová poradkyně, naturopatka a zakladatelka značky
Artah, zase dodává: „Vitamin D reguluje růst buněk a genovou expresi (klíčovou pro prevenci rakoviny), zlepšuje diferenciaci buněk a podílí se na imunitě, plodnosti, síle svalů, hormonální rovnováze, sexuálním zdraví, energii, náladě a dalších oblastech.“ Jednoduše řečeno – je nezbytný pro naše celkové zdraví a pohodu.
Co se stane, když máte málo vitaminu D?
Nedostatek vitaminu D ovlivňuje fyzické i duševní zdraví. Podle Jenny Stangland navíc dochází ke sníženému vstřebávání vápníku a fosforu do kostí, což zvyšuje riziko zlomenin. Nízké hladiny se rovněž pojí s oslabenou imunitou a zvýšeným rizikem závažných onemocnění včetně rakoviny. „Bylo prokázáno, že vitamin D hraje roli v prevenci a léčbě nádorových onemocnění,“ říká expertka a dodává: „Inhibuje množení buněk v rakovinné tkáni, přičemž snižuje aktivitu určitých buněk zapojených do zánětlivého signalizování u rakoviny.“ Mezi další problémy, které hrozí při deficitu vitaminu D, patří autoimunitní onemocnění, COVID-19, rozkolísaná hladina hormonů a poruchy nálady. Hypertenze, cukrovka, chronické onemocnění ledvin, jaterní choroby, fibromyalgie a neurologické poruchy jako roztroušená skleróza se s nedostatkem vitaminu D pojí dle studií též.
Co dalšího výzkumy ukazují? Fakt, že ohroženi nedostatkem vitaminu D jsou zvlášť lidé, kteří se stravují vegansky, případně mají celiakii, Crohnovu chorobu či cystickou fibrózu. Další rizikové skupiny zahrnují kojenci, starší dospělé osoby s tmavší barvou pleti a ty, kteří mají vysoké hodnoty BMI. Podle
Národního institutu zdraví (NIH) mateřské mléko obsahuje nižší hladinu vitaminu D, než jsou doporučené hodnoty, které navíc závisejí na hladině vitaminu D u matky. Pokud se jedná o starší osoby nebo ty s tmavší pletí, NIH jasně uvádí, že s přibývajícím věkem či přítomností melaninu v epidermis má pokožka sníženou schopnost syntetizovat vitamin D. Lidé s vyšším množstvím tělesného tuku nemusejí mít problém vitamin D vstřebávat, ale jak NIH upozorňuje: potřebují větší množství k dosažení ideální hladiny.
Nedostatek vitaminu D: Jaké jsou projevy?
Jediný způsob, jak opravdu zjistit, zda máte nedostatek vitaminu D, je nechat si provést krevní test u svého praktického lékaře. Jsou tu ale i symptomy, které by vás měly samy o sobě varovat:
Únava. Při vážném nedostatku vitaminu D je jedním z nejčastějších příznaků chronická či nezvladatelná únava. Dalším projevem bývá i špatný spánek.
Bolest kostí a svalů. Některé studie ukazují souvislost mezi nedostatkem vitaminu D a častou bolestí svalů nebo jejich slabostí. Vitamin D je nezbytný pro vstřebávání vápníku, proto se mohou vyskytnout i bolesti a slabost kostí. Pro zdraví kostí je tedy vitamin D klíčový.
Vypadávání vlasů. Je nezbytný pro zdravý růst vlasů. Jeho nedostatek může způsobit vypadávání nebo zpomalení růstu, protože narušuje životní cyklus vlasového folikulu. A pozor, alopecie, neboli ztráta vlasů, může souviset s nedostatečnou hladinou vitaminu D.
Častá onemocnění. Nedostatek vitaminu D souvisí s oslabeným imunitním systémem. Pokud jste často nemocní, a nevíte proč, opět je na místě požádat svého lékaře o vyšetření krve. Třeba odhalí právě nedostatek vitaminu D.
Deprese, úzkosti a poruchy nálady. Vitamin D může hrát klíčovou roli při vyrovnávání nálady a snižování rizika deprese, jsou přesvědčeni odborníci. Nízké hladiny „déčka“ přispívají k sezonní afektivní poruše a často jsou spojeny s pocity zahlcení, smutku, úzkosti, zapomnětlivosti a melancholie.
Jak získáváme vitamin D? Možností je více
Je známo, že vystavení slunečnímu záření představuje ten nejjednodušší způsob, jak podnítit tvorbu vitaminu D v těle (ne náhodou jsme proto v zimních měsících náchylní k deficitu vitaminu D). „Britská NHS proto doporučuje doplňovat vitamin D3 během podzimu a zimy,“ zmiňuje neuropatka a odbornice přes zdravou výživu Rhian Stephenson. Jenna Stangland pro změnu radí nasát alespoň 20 minut slunečního záření denně, aby hladina vitaminu D zůstala na zdravé úrovni. (Jen se vždy ujistěte, že používáte opalovací krém, abyste chránili pokožku před poškozením sluncem a předešli rakovině kůže, pozn. redakce).
Kromě slunce existují i další způsoby, jak zajistit přísun vitaminu D. „Většina potravin je na vitamin D chudá, ale některé ho obsahují více – jsou jimi třeba losos, mečoun, tuňák, plnotučné mléčné výrobky, sardinky, hovězí játra, rybí tuk a vaječné žloutky,“ říká Stephenson, která zdůrazňuje, že konzumace těchto potravin sice nezajistí potřebnou hladinu, ale minimálně může dost pomoci. Pokud jde o prevenci v podobě potravinových doplňků, Stephenson uvádí, že doporučené dávky se liší podle země, ve které žijete. „V USA a Kanadě je doporučená denní dávka 600 IU pro dospělé a 800 IU pro osoby nad 70 let, zatímco ve Velké Británii je to 400 IU,“ konstatuje. „Absolutní minimum je 400 IU, ale podle mých zkušeností je to příliš málo k tomu, aby se napravila nízká nebo nedostatečná hladina,“ shrnuje odbornice.
Stojí také za zmínku, že doplňky stravy se prodávají ve formě D2 a D3, ale vždy byste měli volit D3. „Kromě toho hledejte suplementy kombinované s vitaminem K2, protože tyto vitaminy spolupracují na optimalizaci metabolismu vápníku. Bez K2 se může vápník hromadit a usazovat v tepnách místo toho, aby byl transportován do kostí,“ varuje.
Všechno má své limity – hlídejte si je
A ještě něco: pokud trpíte akutním nedostatkem vitaminu D, buďte především trpěliví. „Tělu nějakou dobu trvá, než doplní hladinu vitaminu D na normální úroveň,“ říká Stangland.
Buďte však obezřetní: i s vitaminem D to můžete přehnat. Expertka dokonce výslovně upozorňuje, že jde o vitamin rozpustný v tucích a předávkovat se jím může být nebezpečné. Tento stav je známý jako toxicita vitaminu D, což v podstatě znamená, že máte v těle příliš mnoho tohoto vitaminu, což může způsobit zvýšení hladiny vápníku a vést k vážným zdravotním problémům, jako je vysoký krevní tlak, halucinace, selhání ledvin a další. Klíčem je tedy rovnováha. Ohlídejte si ji.
Níže najdete oblíbené doplňky s vitaminem D podle Vogue:
Doplněk stravy Vitamin D3 ,
PURE ENCAPSULATIONS, prodává
amazon, 34 $
Foto: Pure Encapsulations