Health Testování mikrobiomu z pohodlí domova: Dozvíme se ale něco opravdu užitečného?
Tamar Adler7. 9. 2024
Diagram metabolitů. Nebo odpověď na otázku, zda bakterie, které osidlují moje tělo, produkují dostatek prospěšného butyrátu? Takové pojmy a myšlenky se mi honily hlavou od chvíle, co jsem odeslala svůj vlastní mikrobiom na analýzu do laboratoře. Živím se psaním o jídle, nikoliv o vědě. Ale jak mám svému drahému během googlování obratu „jak zjistit svou mikrobiotu“ vysvětlit, že mě právě získaná zkušenost přivedla k profesionálnímu posunu od jídla k psaní o trávení?
Foto: Arthur Elgort/Conde Nast via Getty Images
Už dlouho se zajímám o fungování tlustého střeva. Můj otec totiž zemřel na rakovinu tlustého střeva, když jsem byla v pubertě. Takže jsem navýsost obezřetná. Přitom zdraví trávicího traktu bylo ve společnosti vždy spíše okrajovou (či spíše soukromou) záležitostí. V současnosti je všechno jinak a všichni mluví o „zdraví střev“. V centru pozornosti jsou naše mikrobiomy, miliardy bakterií, které naše těla obývají a které mají mimo jiné vliv na náš spánek, zdraví srdce, duševní zdraví, nebo dokonce na stárnutí. Z lékařského časopisu The Lancet jsem svému manželovi přečetla nahlas: „Na gastroenterologických klinikách i jinde se zcela běžně očekává, že sekvenováním střevního mikrobiomu můžeme určit diagnózu a následnou léčbu tam, kde konvenční přístupy selhaly.“
Publikace s názvem Výživa v klinické praxi hovoří jasně: Internetová vyhledávání výrazů „střevní mikrobiom“ a „střevní mikrobiota“ generují v současnosti nekonečný zástup výsledků. Na Amazonu se to knihami o mikrobiomu jen hemží. Kondice střev se probírá na TikToku. Mrkněte do lednice a hledejte na kelímcích slovo „probiotikum“. Není pochyb o tom, že výrobci jídla cílí na vaše bakterie. Doktorka Roshini Raj, docentka na NYU Grossman School of Medicine, mi prozradila, že u hlodavců byly specifické mikrobiomy spojeny s růzností jejich osobností. Studium vlastního mikrobiomu je tak jako čtení hvězdné mapy (ale pozor, ryze vědecké, žádné ezo!).
Na kontrolu mikrobiomu se k internistovi zatím objednat nemůžeme. Co ale lze, je nechat si z pohodlí domova vyhodnotit domácí test. Četla jsem, že v USA musíte dostat lékařský předpis na čtyři testy (DayTwo, Genova, Labcorp a Carbiotix), zatímco všechny ostatní vám prodají volně. Projela jsem si jejich recenze a vybrala si dva: Viome a Zoe. Jsem ale v rozpacích… Proč? Protože k testování svého mikrobiomu musím poskytnout vzorek toho, co ze mě vychází... Během jedné party, kterou jsem ten večer navštívila, jsem na dané téma nabalila několik eufemismů. Všechny ale, kdovíproč, postrádaly poezii.
Než testy dorazily, hodně jsem si o problematice načetla. A zjistila, že víra v to, že všechny bakterie jsou špatné, je stejně zastaralá jako pouštění žilou. Oblast mikrobiologie se více než jednu dekádu zaměřovala na patogenní, tedy choroboplodné bakterie. V dávné minulosti totiž došlo k objevu, že nemoc souvisí s bakteriemi. Posledních pětadvacet let však ukázalo, že naše útroby jsou naopak plné prospěšných mikroorganismů! Mimochodem, za tenhle objev vděčíme dvěma ženám, které v roce 1986 popsaly roli mikrobioty na úsečce střeva – mozek. Jde o aktivní komunikační síť mezi střevním nervovým systémem a centrálním nervovým systémem. Výzkum v posledním desetiletí navíc odhalil úzké spojení mezi našimi mikrobiomy a všemi tělesnými funkcemi. Pravda je však taková, že do současnosti vědci identifikovali úplně zanedbatelnou část všech mikrobů vyskytujících se na Zemi. Každý mikrobiom je totiž jedinečný jako otisk prstu. A co víc, výzkum tvrdí, že naše mikrobiomy se mohou podobat mikrobiomům lidí, s kterými žijeme.
Výzkumy ukázaly spojitost mikrobiomu s naším zdravím."
Testovací sady, které jsem si objednala, dorazily v elegantních krabicích ozdobených slogany. Nemůžu se dočkat, až je otevřu! Záhy zjistím, že uvnitř se nacházejí krabičky s aplikátory a pipetami. Oba testy (Viome i Zoe) totiž vyžadují, abyste si odbrali krev. V krabici s testem Zoe nacházím i svinovací metr. Napadne mě, jestli jsem na své cestě za poznáním střev nezašla až příliš daleko (Můžete si oddechnout: slouží k měření nadýmání žaludku.)
Test Zoe po mně žádá, abych před samotným testováním snědla dvě sušenky s vysokým obsahem glukózy, hmm, nechutnají mi. Když pokračuji ve sbírání vzorků, dochází mi, že mám tendenci vypouštět některé záležitosti hned poté, co mi projedou hlavou a už nejsou úplně aktuální. Například kýchání, otěhotnění a... další. Ale přeskočme podobně zbytečné detaily. Potřebné vzorky jsem nacpala do dvou nenápadných vycpaných obálek a odeslala poštou. U testu Zoe se ale vynořil ještě jeden požadavek: aplikovat si na tělo monitor krevního cukru, který je třeba nosit po dva týdny. Díky tomu se shromáždí informace, na základě kterých získám konkrétní doporučení. Kontroluji to pak každých 15 minut! Mezitím ale dorazí první výsledky. Nejprve Viome, poté Zoe. Nastal čas, abych se seznámila s biliony nájemníků svého těla.
Dle Viome patří mezi mé aktivní střevní mikroby akkermansia muciniphila a bifidobacterium adolescentis ATCC 15703. A také bubaline alphaherpesvirus 1, virus pocházející z vodních buvolů. Následují desítky dalších mikrobů, seřazených podle abecedy a jejich následná identifikace. Výsledky projíždím pořád dokola, ale nemohu se dopracovat k tomu, abych se dozvěděla, jestli jde o „dobré“, nebo „špatné“ mikroby. Je to jen nicneříkající seznam latinských slov. Jsem trochu zklamaná, čekala jsem mnohem víc. Abych se trochu zorientovala, rozhodla jsem se zavolat odborníkům na slovo vzatým. Grant Antoine vede výrobu potravinových doplňků stejnojmenné značky. Naveen Jain zase působí na postu generálního ředitele. Přečetla jsem tedy Antoinovi seznam svých mikrobů s naději, že mi vysvětlí, jak na tom tedy jsem. Jenže jsem nepochodila. Zdá se, že mikroby nelze jasně definovat jako dobré nebo špatné. A to je všechno? A co ti hlodavci? Antoine odpověděl: „To jsou jen asociace. Neexistuje žádný kauzální vztah, kterého bychom si byli vědomi.“
Je těžké dopracovat se k poznání, které vnitřní bakterie jsou dobré a které špatné."
Technologie Viome se zaměřuje na RNA (ribonukleovou kyselinu) a nabízí pohled na funkci mých mikrobů. Viom tohle vyhodnotí a poskytne 63 kvalitativních bodů, včetně účinnosti trávení (41, „průměr“) a produkce TMA (trimethylaminu; „dobrá“). Zároveň vyfasuju hodně průměrných hodnocení. Můj biologický věk je o dva roky mladší než můj skutečný věk. Moje skóre ohledně kognitivního zdraví a zdraví střev je „přijatelné“. Vypadá to, že moji mikrobi nevykonávají svou práci pořádně. Antoine se mě snaží uklidnit: „Máte docela dobré výsledky. Chce to zapracovat jen na několika oblastech.“ Jain s ním ale striktně nesouhlasí: „Musíte zlepšit vše, co je ‚průměrné‘“
Zoe vytváří sekvenci mého mikrobiomu pomocí technologie zvané metagenomika, která mapuje DNA. Dávám přednost aplikaci Viome a tomu, co můj manžel nazývá „uživatelskou zkušeností“. Co se ale výsledků týče, upřednostňuji ty od Zoe. Rozděluje mé mikroby na „dobré“ a „špatné“, i když mi v hlavě šrotuje Antoinův hlas, který zdůrazňuje, že jde jen o asociaci. Výsledky měření mého krevního cukru jsou však „výborné“. Hladina mého krevního tuku a biodiverzita mikrobiomu jsou „dobré“… Porovnávám dva seznamy mikrobů. Máme tu jistá překrývání a určité odchylky. Když to vezmu zleva zprava, napadá mě, že neexistuje žádný standardizovaný soubor dat, se kterým by se daly porovnávat výsledky. Žádná univerzální terminologie, žádný konsenzus toho, na kterých proměnných záleží a co vlastně způsobuje, že se liší. Ještě víc matoucí je, že nevím, co dělat dál. Viome instruuje všechny své klienty, aby se vyvarovali cukru, mouky, sody a uzeného masa. Můj osobní seznam potravin s dodatkem „vyhýbej se“ a „minimalizuj“ je krátký: maniok, kuskus, ječmen, javorový sirup, melasa, bílá rýže a chlebovník plus červené papriky, protože moje střeva zjevně hostí virus červené papriky. Asi mám umřít hlady. Co bych tedy měla jíst? Superpotraviny (zelí, fenykl a bambusové výhonky). K tomu polykat každý měsíc doplňky stravy, které mi budou vytvořeny na míru. Prebiotika, probiotika a pastilky v hodnotě 150 liber. Jsem opravdu polichocena, že na každém balení bude vytištěné moje jméno!
Zoe neprodává doplňky. Jeho výzkumníci mi jen doporučí, abych se vyhnula pokrmům, které neprospívají mým střevům. Patří k nim polévky v konzervě a sýrové kukuřičné lupínky. Zato se mám zaměřit na potraviny, které střeva podporují: avokádo, čočku, kapustu, hrášek, cizrnu, fazole a... papriky. Federica Amati, vedoucí odbornice na výživu v Zoe, mi řekla, že si tak vytvořím prospěšný substrát pro své dobré bakterie. V ideálním případě to vyhladoví „ty padouchy“. Když dám na stůl všechna zmíněná doporučení, mám jasno: Je třeba vyvarovat se průmyslově zpracovaným potravinám a jíst hodně rostlinné stravy. Doktorka Raj doplňuje: „Nejsem si jistá, jestli věda už pokročila natolik, aby doporučení byla zacílena každému individuálně.“ Suzanne Devkota, ředitelka výzkumného institutu lidského mikrobiomu Cedars Sinai, si vůbec nebere servítky: „Sekvenční část většiny těchto testů je pravděpodobně v pořádku. Avšak všechna doporučení, která vám dávají, jsou svinstvo.“ Zároveň uznává, že data od Viome jsou cenná. „Ale co s tím máte dělat? Stále nevíme.“
Věda ještě není tak daleko, aby doporučení zacílila každému individuálně."
Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) tuhle oblast nijak nereguluje. Domácí testy mikrobiomů tudíž nemohou diagnostikovat nic, co by vás mělo nějak znepokojovat. I kdyby existovala akceptovaná mikrobiální identifikace pro zvýšenou propustnost střevní stěny, depresi nebo nespavost, Viome ani Zoe by mi ji legálně nesměly provést. Devkota se zastává dohledu FDA nad domácími mikrobiomovými testy. Věří ale, že testy jsou dobrá věc, pokud se bavíme o hodnocení zdraví. „Myslím, že každý by měl mít zdraví v optimálním stavu, a to včetně mikrobiomů. Doporučuji využít pouze jednu společnost. Koupit si několik sad a každých šest měsíců se otestovat – a porovnat svá data v průběhu času. Zcela ignorovat, kam vás kdy zařadili.“ Aby těch odpovědí nebylo málo, ptám se Alessia Fasana, profesora výživy na Harvard TH Chan School of Public Health a ředitele Centra pro výzkum slizniční imunologie a biologie v MassGeneral Hospital for Children (zasedá také v poradním výboru Viome) na to, jak se věda dozví, že když se řídím svými doporučeními, moje mikroby se budou pohybovat správným směrem. Se smíchem odpovídá: „To je otázka za třicet milionů dolarů. Řeknu to ve zkratce: Čeká nás ještě spousta práce.“
Potichu se mluví o jednom z revolučních pokroků v oblasti výzkumu mikrobiomů. Postupně se vyvrací mýtus teorie „kalorie dovnitř, kalorie ven“. Studie z roku 2015 publikovaná v Cell zjistila u účastníků velké rozdíly v reakci krevního cukru na stejné potraviny, přičemž velkou roli hrály proměnné jako životní styl, lékařská péče a složení nebo funkce jejich mikrobiomu. Ať už jsou doporučení užitečná, nebo ne, u mě je situace následující: Už několik týdnů hltám superpotraviny, „posilovače střev“ a vynechávám (většinou) nezdravá jídla. Jsem nepochybně zdravější. Dokonce plánuji stornovat objednávku potravinových doplňků. Stravovala bych se jinak, kdybych si byla vědoma toho, že živím obrovskou vnitřní populaci. Teď se snažím vyhladovět ty, kteří mi škodí. Mimochodem, existují data, která ukazují, že konzumace třiceti rostlin týdně vede k odolnějšímu mikrobiomu. O to mi přesně jde. Kdybych se otestovala dnes, vsadím se, že by moje vnitřní hvězdná mapa vypadala zase o kus lépe.