Odebírejte novinky Vogue

Obálka aktuálního čísla
Vogue CS do schránky. Poštovné zdarma.
Napište, co hledáte
Health

AI se ve zdravotnictví stane efektivním sluhou

Eva Rýznerová3. 6. 2024
Přestože roste počet pacientů, řady zdravotnického personálu se rozhodně nerozšiřují. David Sibřina je specialistou na umělou inteligenci v pražském IKEMu a už teď odhaduje, že AI pomáhá stovkám pacientů ročně.
David Sibřina
Foto: David Sibřina
David Sibřina

Jak vy osobně pracujete s AI, tedy s umělou inteligencí?

AI hraje klíčovou roli při zpracování snímků pořízených CT (počítačovou tomografií) a magnetickou rezonancí. Pomáhá mi segmentovat a rekonstruovat snímky, což usnadňuje detailní analýzu struktur, jako jsou orgány nebo cévní struktury. Na denní bázi pracuji s integracemi chat GPT, které mi pomáhají s běžnými rutinními úkoly. 

S jakými například?

AI asistenti, jako je Chat GPT, mi pomáhají s každodenními administrativními úkoly. To zahrnuje odpovídání na e-maily, vytváření dokumentů a dokonce i pomoc při řešení technických problémů. Nástroj Chat GPT je schopen zpracovávat velké množství informací a poskytovat rychlé a přesné odpovědi, což šetří čas a zvyšuje efektivitu. Dále AI nástroje jako GitHub Copilot nebo další mi pomáhají při prototypování nových nápadů, kde je rychlost klíčová.

Jak dlouho IKEM využívá nástroje AI?

IKEM je rozsáhlá instituce a přesně nevím, jak dlouho a kde všude se AI využívá, jelikož je dnes implantovaná do různých zdravotnických prostředků, ale předpokládám, že určitě to několik let je.
AI může urychlit a zpřesnit mnoho procesů, což povede k lepší a rychlejší péči o pacienty.”

V čem je AI jedinečná?

Především svou schopností rychle a efektivně zpracovávat velké množství dat. Dokáže rychle filtrovat informace s rychlostí blížící se běžnému indexovému hledání. Další významnou vlastností je její adaptabilita – AI se rychle integrovala do různých forem a odvětví, což umožňuje i běžným kancelářským uživatelům využívat její schopnosti na denní bázi. Tím se otevírá široká škála aplikací od jednoduché automatizace po komplexní analýzy.

Když AI oslovujete, komunikujete s ní, nebo s ním?

Neutrální formou, zejména při komunikaci s chatboty. V medicínských aplikacích máme jasně definované příkazy, které zajišťují konzistenci v prováděných úkolech. Tímto způsobem se vyhýbáme personifikaci AI a soustředíme se na její funkční využití.

Jak vidíte budoucnost AI ve zdravotnictví?

Tlak na poskytování kvalitní zdravotní péče roste, a to jak z důvodu stárnoucí populace, tak i zvyšujícího se počtu pacientů. Počet zdravotnického personálu však zůstává téměř stejný. Nemyslím si, že v blízké budoucnosti budeme mít AI systém, který bude kompletně řídit diagnostiku a léčbu. AI nebude pánem, ale stane se velmi efektivním sluhou. Bude pomáhat lékařům při diagnostických procesech a sloužit jako záchranný mechanismus, který pomůže předcházet chybám v diagnostice, zejména při zvýšeném pracovním tlaku na radiologické pracovníky. AI může také urychlit a zpřesnit mnoho procesů, což povede k lepší a rychlejší péči o pacienty.

Máte nějakou konkrétní zkušenost, kdy AI pomohla s diagnostikou?

To záleží na interpretaci. Nemohu mluvit za všechna pracoviště, ale v našem případě AI nepředepisuje konkrétní diagnózy. AI nám pomáhá tím, že filtruje, označuje a rekonstruuje data, což následně umožňuje lékařům vyvodit závěry a stanovit diagnózu. Dříve jsme byli schopni poskytovat pokročilé diagnostické služby pouze pro omezený počet pacientů, ale dnes, díky strojovému učení a AI, můžeme tyto služby poskytovat stovkám pacientů ročně. AI významně urychluje a zpřesňuje naši práci, zejména při segmentaci komplikovaných snímků a indikaci chirurgických procedur pro operace jater, plic, cévních struktur či dolních končetin ve virtuální realitě. Tímto způsobem jsme schopni poskytovat přesnější a efektivnější léčbu většímu počtu pacientů.
 
David Sibřina je vývojářem virtuální reality v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), který je největším superspecializovaným klinickým a vědeckovýzkumným pracovištěm v České republice. Už více než 50 let se zaměřuje na léčbu kardiovaskulárních chorob, transplantace orgánů, diabetologii a léčbu poruch metabolismu se spádovostí celé České republiky. IKEM tvoří 4 odborná centra, 8 klinik a 15 odborných pracovišť, základen a laboratoří. Z celkového počtu 1700 pracovníků je více než 300 lékařů a 600 sester a zdravotnických záchranářů. Celkem je k dispozici 315 lůžek, z nichž 111 se nachází na jednotkách intenzivní péče. 

Technologická budoucnost a využití AI v různých oblastech: to jsou hlavní témata AI summitu by Vogue, na němž jako jeden z řečníků vystoupí i David Sibřina. Vstupenky a více informací o konferenci najdete tady.