Health Terapie pro duši i tělo: Jak se cítit skvěle i v mrazivém počasí
Natálie Debnárová3. 2. 2025
Móda je skvělým nástrojem pro zlepšení nálady, ale zdaleka není jediným. Zkusme se podívat na další oblasti, které vám pomohou projasnit ponuré zimní dny. Vaše peněženka u toho trpět nebude.
Foto: Hulton-Deutsch Collection/CORBIS/Getty Images
Pečujte o sebe
Jestli jsme vás někdy vedli k sebelásce, tak nyní v zimě to platí dvojnásob. Začněme pohybem a bez odmlouvání. I když venku není zrovna ideální počasí, najděte si čas na procházku, domácí cvičení nebo jógu. Tyto všechny aktivity vám dodají dodají energii a zlepší náladu. Stačí se jen přinutit, litovat nebudete. Vyplavené endorfiny jsou zaručeným zdrojem pohodového pocitu.
Vědecky ověřeno. Přišla vám výplata? Zařiďte si členství v nějakém krásném fitness, kde se budete cítit komfortně. Lednoví nadšenci v nich postupně ubývají, budete mít prostoru na cvičení vice než dost.
Zdravá strava? Nechceme znít jako výživoví poradci, protože všechny nezdravé dobroty milujeme, ale teď na zimu radíme konzumovat všeho s mírou. Vyhýbejte se těžkým jídlům a sázejte na lehké, vyvážené potraviny bohaté na vitaminy a minerály. Studené saláty zkuste nahradit teplým vývarem a váš žaludek se hned bude cítit komfortněji. Mimochodem, věděli jste, že úprava jídelníčku má velký význam i pro duševní zdraví a když přemýšlíte o tom,
co jíte, jste zároveň v životě spokojenější?
Spánek je víc než kdejaká dovolená. Zkuste si vytvořit pravidelný spánkový režim a zajistit si klidné prostředí pro spánek. Spánek je pro nás velmi důležitý a úzce souvisí s naším zdravím. Vylepšit si jej můžete například tím, že se naladíte na
cirkadiánní rytmus. Se spánkem také úzce souvisí relaxace. Pokud není spánku dostatek, vyzkoušejte relaxační techniky jako je meditace, dechová cvičení nebo aromaterapie. A nezapomeňte večer před spánkem v ložnici vyvětrat a ztlumit topení. Pokud do sebe zrovna můžete zainvestovat, objednejte se kvalitní masáž těla, nohou anebo obličeje.
Sociální kontakty
Stýkejte se více s přáteli, a to i když jste introverti. Organizujte si setkání s kamarádkami, budujte svá
sesterství, zajděte si do kavárny nebo vyrazte společně na procházku (spojení pohybu s povídáním si je ta nejlepší volba pro zlepšení psychiky). Objevujte nové koníčky, které vás budou bavit a na něž vám doposud nezbýval čas nebo vůle. Můžete vyzkoušet kurzy vaření, malování nebo třeba tanec. Vystoupení z komfortní zóny vás pobaví a v ideálním případě objevíte něco, co vás nadchne.
Domov, vaše základna
Vytvořte si útulný prostor, ať se momentálně nacházíte doma, jste na koleji, u rodičů, anebo jste se čerstvě přestěhovali. Zapalte si svíčky, pusťte si příjemnou hudbu a obklopte se věcmi, které vás potěší. Pro ty z vás, kteří se řadí mezi senzitivnější osoby a mají během zimních měsíců tendence minimalizovat kontakty, v důsledku čehož u vás nastupuje letragie či deprese, radíme vyzkoušet
terapii světlem, které má účinnost až 85%.
Mentální hygiena
Vděčnost. Nechcete to slyšet, ale my vám to přesto řekneme: každý večer si na chvíli sedněte a zapište si tři věci, za které jste vděční. Je jedno, jestli do mobilu nebo do poznámkového bloku. Stačí si zapsat datum a vzpomínka je na světě. Také se hodí si opakovat své pozitivní afirmace, které vám pomohou zlepšit sebevědomí. Další naše doporučení se vám možná nebude líbit, ale věřte, že jej po pár dnech oceníte: nastavte si omezený přístup k negativním informacím, a to ideálně večer před spaním. Vyhýbejte se sledování zpráv a
sociálních sítí, které ve vás vyvolávají negativní emoce. Před spaním si tedy naordinujte maximálně knihu. Spánek bude čistší a myšlení vám nepojede na plné obrátky. Pokud můžete, investujte do dobrého terapeuta nebo kurzu, který vás mentálně uklidní a třeba i posune na cestě, na níž momentálně přešlapujete a nevíte, jak dál.
Máte vše zapsáno? Kombinací těchto tipů si můžete vytvořit svůj vlastní recept na dobrou náladu během zimních měsíců. A nezapomeňte, že každý den znamená nový začátek. I když se dnes necítíte úplně nejlépe, zítra může být všechno jinak.