Health 4 jednoduché věci, které na podzim posílí vaši imunitu
Soňa Hrabec Kotulková25. 10. 2024
Děsíte se každého zakašlání ve svém okolí? Balíte se preventivně do tuny oblečení, abyste neprochladli? A co se zaměřit na posílení obranyschopnosti? Je to jednodušší, než si myslíte.
Foto: Rhys Frampton for Vogue CS
Vyzkoušejte přerušovaný půst
Jennifer Aniston, Hugh Jackman nebo Jennifer Lopez. Všechny tyto slavné tváře vsázejí na velmi jednoduchou stravovací metodu, která jim nejenže dopomáhá ke štíhlému tělu, ale také podporuje dobrý zdravotní stav. V čem spočívá? Prostě střídáte intervaly, kdy jíte a kdy ne. Stravujete se tak v určitém časovém okně (například po dobu 8 hodin) a po zbytek dne (16 hodin) zůstáváte bez jídla. Existují ale i jiné varianty jako 5:2 (jíte normálně 5 dní v týdnu, zatímco 2 dny výrazně omezujete kalorie). Jsou různé varianty. Někomu fungují i celodenní půsty jednou či dvakrát v týdně. Během přerušovaného půstu dochází k tzv. autofagii, procesu, při kterém tělo odstraňuje staré a poškozené buňky, aby mohly vzniknout nové, a regeneruje se.
Zapojte do hry adaptogeny
Adaptogeny jsou stále oblíbenější cestou, jak podpořit imunitu. „Jedná se o látky většinou rostlinného původu, které pomáhají organismu optimálně reagovat na veškeré stresové faktory jak fyzické, tak psychické. Pomáhají vyladit vnitřní prostředí těla a tím podpořit odolnost vůči stresu, optimalizovat výkon a celkově zlepšit zdravotní stav,“ vysvětluje odborník na byliny a autor široké škály receptur přírodních doplňků stravy Jiří Pantůček z
Green Idea. Adaptogeny harmonizují hormonální a enzymatickou rovnováhu a mezi nejznámější patří například ženšen, rodiola, ashwagandha, cordyceps, reishi nebo maca. Snižují přitom hladinu stresového hormonu kortizolu, který dokáže narušovat imunitu. Tím, že optimalizují schopnost těla reagovat na stres, podporují funkci imunitního systému. „Na adaptogeny reaguje každý člověk velmi individuálně. Proto začínejte na nižších dávkách a postupně je zvyšujte až do momentu, kdy cítíte významné zvýšení životní energie. Nízké dávky mají omezený nebo žádný efekt. Naopak příliš vysoké dávky mohou snižovat schopnost soustředit se. Optimálního efektu dosáhnete při dlouhodobém podávání, doporučují se alespoň tři měsíce. Po třech měsících užívání na jeden měsíc přerušíte. Tímto cyklickým dávkováním dosáhnete optimálního a dlouhodobého efektu,“ doporučuje odborník.
Vsaďte (nejen) na fermentované potraviny
Střeva jsou domovem obrovského množství imunitních buněk, a proto je důležité věnovat pozornost tomu, v jakém jsou stavu. Funkční lékař David Frej ve své knize Tvoje imunita je tvůj nejlepší lékař uvádí, že k poškození střevní výstelky dochází drážděním střeva některými potravinami, například velkým množstvím sacharidů v obilovinách, mléčných výrobcích a cukrech. Neblahý efekt mají i potravinové alergeny jako lepek či mléčná bílkovina. Negativně se samozřejmě podepisují také kouř z cigaret, toxiny a prach z venkovního prostředí. Co s tím? Lékař radí na čas (ideálně na tři týdny) vyloučit ze stravy alergeny, jako je právě lepek, mléčné výrobky, kukuřice, sója, fazole a vejce. Navíc doporučuje vyhýbat se konzumaci cukru a rafinovaných olejů a místo toho zkusit probiotické a fermentované potraviny, jako je kimchi, kokosový kefír, jogurt, kysané zelí, kvašená nakládaná zelenina, tempeh, černý čaj nebo miso, které jsou bohaté na probiotika, podporující zdravou střevní mikroflóru. Nešetřete ani česnekem, ořechy, cibulí, čočkou. Zlepšují růst a aktivitu „dobrých“ bakterií, čímž přispívají k udržení zdravé střevní mikroflóry. A jak známo, vyvážená mikroflóra pomáhá tělu bojovat proti infekcím a zánětům.
Hýbejte se a buďte venku
Organismus přirozené světlo od přírody potřebuje. Slunečního záření ale teď dostane po několik měsíců pomálu, proto kdykoliv to půjde a paprsky vysvitnou, vyjděte ven (ač sluneční záření nemá už takovou sílu), abyste načerpali dávku vitaminu D, který podpoří zdravou imunitu a vývoj organismu). Od věci také není nasadit jako doplněk stravy „déčko“ z lékárny. I deset minut strávených venku má vliv na naše cirkadiánní rytmy, a když se k tomu ještě přidá pohyb, bude tělo ve svém živlu. Když se tak stane do dvou hodin od probuzení, bude to úplně ideální! Zkuste proto jít do práce pěšky nebo si zajít pro snídani třeba do vzdálenějšího podniku. Nejenže budete mít po ránu lepší náladu, ale ještě uděláte něco pro své zdraví. Mimochodem podle studie z roku 2008 provedené u 1000 osob (publikované v časopise British Journal of Sport Medicine) lidé, kteří cvičili pětkrát týdně, byli o 46 % méně nachlazení než ti, co cvičili jen jednou týdně. Pohyb se zkrátka vyplatí po všech směrech.