Health Co to udělalo s mojí psychikou, když jsem začala meditovat každý den
Soňa Hrabec Kotulková27. 12. 2024
Je meditace opravdu taková pecka, jak se říká? Vyzkoušela jsem na vlastní kůži a mám jednoznačnou odpověď.
Foto: Profimedia.cz
Gisele Bündchen meditující na pláži
Jestli chceme zůstat v zenu dlouhodobě, měla by být v pohodě především naše mysl. A to je vlastně důvod, proč jsem začala meditovat.
Sedět nehnutě a nemyslet na nic. To mi ještě celkem nedávno připadalo jako sci-fi. Kdykoliv jsem třeba na józe zavřela oči, začaly mi hlavou lítat splašené myšlenky typu: „Co mám ještě dnes nakoupit? Nezapomněla jsem poslat ten článek, co jsem dnes napsala? Jéé, měla bych si zajít zkusit ty šaty, co se mi tak líbily ve výloze. Zaplatila jsem, sakra, ten účet za elektřinu? Stihnu si jít ještě dnes zaběhat, než bude tma?“ Jenže něco se náhle zlomilo a já pravidelně medituju už téměř rok.
Jak to celé začalo
„Nechceš zkusit gongovou koupel? Je to meditační terapie, při které zvuky a vibrace gongů dokážou divy, mají léčivý vliv na celé tělo i psychiku,“ navrhla mi kamarádka jogínka, která se touto terapií zabývá. Byla jsem zvědavá, a tak jsem šla, i když jsem vůbec netušila, co mě čeká. Jenže ještě než se rozezněly zvuky gongu, bylo potřeba tělo na proces nastavit a připravit. Sedli jsme si do tureckého sedu a začali s jednoduchou meditační technikou. Žádné sezení bez pohybu a ticho. Tady se do krásné a ladné hudby zpívá jednoduchá mantra a zároveň se pohybuje prsty. Každá slabika mantry náleží jinému pohybu prstů. Bavilo mě to, šlo to a díky opakování slabik a dotekům prsty mi najednou myšlenky neutíkaly, neměly totiž kam, protože jsem se soustředila jen na to, co mám v danou chvíli dělat. Zní to možná složitě, ale jakmile si jednu sloku zkusíte, už intuitivně víte, co máte dělat.
Lektorka
Jitka Dalhausenová mě ihned po lekci poučila: „Jedná se o meditaci zvanou Kirtan Kryia a používám ji na začátku proto, aby se lidé na mých lekcích, než začnu hrát z gongu, uvolnili, zklidnili a usadili po celém dni mysl. Tím, že tady zaměstnají i ruce, tak se přes ně propojí sami se sebou a ovlivňuj se tím i mozková centra. Kirtan Kryia je navíc úplně jednoduchá, příjemná a zvládne ji každý, na rozdíl třeba od dechových meditací, které můžou být pro někoho komplikované,“ vysvětlila mi. Doma jsem si už samam zjistila, že daná technika pochází, jak jinak než ze starověké Indie. Používala se k duchovnímu růstu, vnitřnímu klidu a harmonizaci mysli a těla. Vychází přitom z kundalini jógy a zpopularizoval ji Yogi Bhajan. „Kirtan Kriya“ znamená „zpěv duchovní písně“, tedy mantry sa ta na ma, která má značit cyklus života (sa – zrození, ta - život, na - smrt, ma - znovuzrození). Nemyslete si ale, že se jedná o nějaké „pánbíčkaření. Používá se totiž i v medicíně, především u pacientů trpících Alzheimerovou chorobou.
Výzkumy prokázaly, že po 8 týdnech každodenní praxe, trvající jen 12 minut, dochází v mozku praktikujích k velmi pozitivním změnám!
Na internetu můžete najít nahrávky, které mají vždy podobnou melodii: jedna trvá buď 11 minut, zatímco druhá má 32 minut. Každá se přitom skládá z několika částí – nejprve mantru zpíváte, potom šeptáte, posléze je hudba beze slov a vy si mantru opakujete v hlavě, poté přijde zase šeptání a nakonec blok zpívání. Sedíte u toho v tureckém sedu, ruce položené na kolenou prsty nahoru (ale lze to i dolů), přičemž s každou slabikou spojujete postupně prsty každé ruky s palcem. Na „sa“ ukazováček s palcem, na „ta“ prostředníček s palcem, na „na“ prsteníček s palcem a při „ma“ se pojí malíček s palcem. Temenem hlavy vám dle odborníků přes meditaci proudí paprsek energie, který se láme do písmena L na čele (tam sídlí takzvané „třetí oko“). Zní vám to složitě? Ale kdeže! Jenom si vzpomeňte na autoškolu, kde také musíte dělat hned několik věcí najednou, ale ve finále už vše děláte automaticky.
Proč jsem s meditací vlastně začala já, jak to dělám a proč byste vy měli taky
Jelikož jsem permanentně v jednom kole, cítila jsem už, že se nutně musím zklidnit, dostat do určité vnitřní harmonie. Vedle toho jsem potřebovala zkrotit své myšlenky, které někdy dokázaly být pěkně urputné a otravné. Dříve mi v tomto ohledu pomáhalo zklidnit se běháním, ale teď si to žádalo něco „silnějšího“. Rozhodla jsem se tedy, že 11 minut této meditace zkusím praktikovat každodenně. Nejprve jsem zkoušela volit různé denní doby, až jsem konečně přišla na to, že nejlepší čas přichází večer, těsně před ulehnutím do postele. Nejlépe se vždy uvelebím na meditační cihličce. Komu cihlička připadá tvrdá, doporučuji si dát po zadek složený ručník, případně si vzít meditační polštářek. Mým oblíbeným místem se přitom stala ložnice. Než jdu meditovat, doma to oznámím, aby mě nikdo nerušil (ale meditovala jsem už i v hotelové koupelně na zemi, protože jinde to prostě nešlo).
Jakmile se usadím do tureckého sedu a vyrovnám páteř, nasadím si sluchátka, zhasnu, zavřu oči a pustím si skladbu. V jednu chvíli zpívám, pracuji se svými prsty a ještě si představuji paprsek světla. Jasně, myšlenky mi občas utečou, ale pomáhá mi v takové chvíli vrátit se zpět a říct si v hlavě formulku „čistá hlava“, díky níž mě zaplaví pocit, že tam opravdu nic není, žádná myšlenka, jen prázdno.
Kirtan Kryiu praktikuji už téměř rok. Našla si mě, miluji ji, protože opravdu funguje! Myslím si, že stejně tak, jako cvičíme tělo, měli bychom si v této zrychlené době plné sociálních sítí, techniky a přílišného důrazu na výkon najít čas i na svůj vnitřní klid. A má slova potvrzuje i psycholožka Veronika Koleničová z
Institutu funkční medicíny a výživy: „Pro dosažení výraznějších přínosů je ale zásadní její pravidelné denní praktikování. Výzkumy neuroplasticity a behaviorální psychologie naznačují, že vytvoření a upevnění návyku vyžaduje minimálně 21–28 dní opakované činnosti.“ Chápu, že ne vždy to jde, ale pokud máte možnost to zkusit, udělejte to. Představte si 11 minut, kterých strávíte scrollováním telefonu, ty také vždy utečou jako voda. Jenom s tím rozdílem, že meditace vám přinese blahodárný efekt!