SpolečnostPrahou po stopách Franze Kafky
Michaela Dombrovská3. 7. 2022
Právník, úředník a jeden z nejvlivnějších spisovatelů 20. století se narodil před 139 lety. Psal německy, nikdy se neoženil a jeho srdce patřilo Praze. Vydejte se hlavním městem po stopách Franze Kafky.
Patrně nejznámějším románem německy píšícího českého spisovatele židovského původu je Proces. Příznačně byl vydán až po jeho smrti jedním z nejbližších přátel z Pražského kruhu Maxem Brodem a navzdory přání, aby celá pozůstalost byla zničena. Z povídek je to Proměna, která se dočkala také řady filmových zpracování. Vyšla také jeho korespondence s Milenou Jesenskou a Felice Bauer a část jeho soukromých deníků.
Praha nepustí. Ani Tebe, ani mě.
Narodil se v domě U věže, který stával na dnešním náměstí Franze Kafky. Jeho rodina krátce bydlela v Sixtově domě v Celetné ulici (čp. 553/2) a v Domě U Minuty na Staroměstském náměstí (čp. 3/2) měl Kafkův otec svůj obchod. Později se rodina i rodinný obchod vrátily do Celetné ulice do domu U Tří králů (čp. 602/3), kde měl Kafka poprvé svůj vlastní pokoj a možná i díky tomu právě tady začal psát své první texty.
Své první samostatné bydlení si našel v domě U Lodi v dnešní Pařížské ulici v místech, kde dnes stojí Hotel InterContinental, a pak v Oppeltově domě na Staroměstské náměstí (čp. 934/5). Když se poté usadil U Zlaté štiky v Dlouhé ulici (čp. 705/16), chodíval často psát do Zlaté uličky (do domu čp. 14), kde později našel své nejoblíbenější bydlení v maličkém domku (čp. 22) s výhledem do Jeleního příkopu. Podle svých slov tu měl skutečný klid a také tu napsal většinu svých děl. Nakonec se přestěhoval do Schönbornského paláce v ulici Tržiště (čp. 365/15), kde dnes sídlí velvyslanectví Spojených států amerických. V té době už trpěl tuberkulózou, která jeho život nakonec předčasně ukončila. Pohřben je v rodinné hrobce na Novém židovském hřbitově na Olšanech.
Foto: Profimedia
Franz Kafka je pohřben na Novém židovském hřbitově na Olšanech.
Jeho prvním zaměstnáním bylo úřednické místo u pojišťovny Assicurazioni Generali na Václavském náměstí (čp. 832/19), praxi předtím absolvoval u pražského advokáta Richarda Löwyho ve Štorchově domě na Staroměstské náměstí (čp. 552/16) a poté působil v Dělnické úrazové pojišťovně pro Království české v ulici Na Poříčí (čp. 1075/7). Podílel se také na chodu rodinné továrny na azbest v ulici Bořivojova (čp. 918/27) na Žižkově.
Franz Kafka často navštěvoval Staronovou synagogu, rád se procházel po Karlově mostě a neodmyslitelně se k němu pojí také Karolinum, kde dnes sídlí rektorát Univerzity Karlovy, a Klementinum, kam chodil na přednášky a do knihovny. S otcem občas zašli na pivo do Občanské plovárny a s přáteli do Café Savoy nebo Café Louvre, kde se jednou za dva týdny scházel Německý filosofický spolek.
Důležitou roli v Kafkově životě sehrála novinářka, spisovatelka a překladatelka Milena Jesenská, která přeložila část jeho díla do češtiny, a německy píšící spisovatel a zakladatel Pražského kruhu Max Brod. Právě v jeho bytě ve Skořepce, když pomáhal vybírat texty pro první sbírku prózy, se seznámil s Felice Bauerovou, která se stala jeho snoubenkou. Většina vydaných děl Franze Kafky pochází z pozůstalosti, kterou svěřil Maxi Brodovi. Část zanechal také Doře Diamantové, jediné ženě, se kterou krátce žil, ta ovšem vše v souladu s posledním přáním spisovatele zničila.
Muzeum Franze Kafky se nachází v ulici Cihelná 2b a jeho pomník z roku 2003 poblíž Španělské synagogy u pěšího průchodu mezi Vězeňskou a Dušní ulicí. Od roku 2014 se dominantou náměstí za obchodním domem Quadrio stala mechanická hlava Franze Kafky, kterou vytvořil výtvarník a sochař David Černý ze 42 pohybujících se vrstev a která zejména v podvečerním světle působí úchvatně.
Foto: Profimedia
Pomník Franze Kafky poblíž Španělské synagogy
Foto: Profimedia
Mechanická hlava Franze Kafky za obchodním domem Qadrio
Foto: Profimedia
Muzeum Franze Kafky v ulici Cihelná 2b
Kafka inspiroval mezi jinými například Ludvíka Vaculíka nebo Bohumila Hrabala a jeho odkazy lze nalézt napříč světovou literaturou. A i lidé, kteří žádné z děl Franze Kafky nikdy nečetli, budou možná znát slovo kafkovský nebo kafkovina, které, jako něco nepochopitelného, nesmyslného a absurdního, má svůj ekvivalent i mnoha světových jazycích.