Vogue DailyProč se na svatého Martina peče husa a kde ji mají nejlepší na Moravě, v Čechách i na Slovensku
Romana Schützová11. 11. 2024
Když nastane svátek svatého Martina, všichni vyhlížíme netrpělivě první sníh. Proč si ale ve stejném období pochutnáváme na huse a k tomu popíjíme lahodné víno?
Co říká legenda o svatomartinských husách a kde je pravda
Svatý Martin byl poustevník, který kolem sebe shromáždil následovníky a mnichy. Když zemřel biskup z francouzského Tours, lidé si na uvolněný stolec žádali právě Martina. Jenže ten se nechtěl vzdát svého osamělého života, a tak se schoval v jedné z pousteven. Jeho úkryt ale prozradily svým kejháním – husy. Martin byl odhalen a prohlášen biskupem. Existuje ovšem ještě jedna legenda, která praví, že husy rušily hlasitým kejháním kázání svatého Martina natolik, že si tím vysloužily místo na pekáči.
Tradice svatomartinských hodů má přitom jednodušší vysvětlení. Podzim souvisel s tím, že se zabíjely husy, pořádaly se poutě a svatomartinské trhy – a husa byla vždy tradičním pokrmem. První doložený zápis o přípravě svatomartinské husy je v českých zemích datován rokem 1552.
Jak se peče tradiční svatomartinská husa
Ideální husa na dobrou pečínku je 5 – 6 měsíců stará a váží maximálně pět kilogramů. Větší husy už jsou příliš tučné. V podobě pečínky se husa připravuje nejen u nás, ale i v dalších evropských zemích. Příprava perfektní husí dobroty vyžaduje trpělivost a dostatek času. Husu den před pečením pořádně nasolte, posypte kmínem a nechte v chladu odpočívat, aby maso zkřehlo. Do útrob opeřence vložte před pečením jablka nebo hrušky. Než husu šoupnete do trouby, nechte ji dvě až tři hodiny odležet při pokojové teplotě. Péct byste ji měli ideálně až 7 hodin, a to při teplotě mezi 100 – 130 °C. Nezapomínejte ji během pečení občas otočit. Poslední půlhodinu ji pečte odkrytou při vyšší teplotě, aby se vytvořila křupavá zlatá kůrka. Pro lepší barvu ji můžete potřít medem.
Ve vinařských oblastech souvisely svatomartinské oslavy s ochutnávkou prvního vína. Tahle tradice se záhy ujala všude. Věřilo se, že kdo se napije svatomartinského vína, bude silný a krásný. Proto se také chlapci a děvčata o svatém Martinu scházeli v hostincích k jeho společnému pití. K husím specialitám se hodí bílé i červené víno. Nejlepší volba? Ryzlink rýnský nebo rulandské modré.
A co si dát jako dezert? Martinské rohlíčky. Vážou se do tvaru zahnutého válečku a plní se mákem, hruškovými či švestkovými povidly, ořechy, perníkem i mrkví. Dopřát si můžete i svatomartinské podkovičky, které se plní mákem a dle tradice odkazují k Martinovi, který přijíždí na bílém koni.
Kam si zajít na nejlepší husí pochoutku
Svatomartinskými husími hody je vyhlášená
Moravská restaurace v Olomouci. Najdete ji v samém historickém jádru města, na Horním náměstí. Pokochat se na něm můžete pohledem na renesanční radnici s orlojem, vyjímajícím se na pozadí mozaiky. Výklenek s lomeným obloukem, v němž je orloj umístěn, dosahuje výšky téměř 14 metrů! Sloup Nejsvětější Trojice, který zdobí Horní náměstí, je zapsán na prestižním seznamu UNESCO. V Moravské restauraci na vás čeká stylové posezení ve stylu selské jizby. Za doprovodu živé hudby si u jídla vyslechnete moravské lidové písně. Husí speciality si tu letos můžete užít od 8. do 17. listopadu a lze ochutnat i další dobroty. Lidé sem rádi chodí na skvělý vývar, vynikající kachnu nebo na olomouckou specialitu – tvarůžky v pivním těstíčku.
Foto: Instagram @moravska_restaurace
Chcete si dát husí pochoutku v kouzelném zámeckém prostředí nedaleko Prahy? Tak to musíte nabrat směr
Chateau Dobříš. Tohle místo znáte třeba z pohádky
Princezna ze mlejna. K zámku náleží francouzská zahrada i anglický park. V severním křídle zámecké budovy objevíte stylovou restauraci. Od 8. listopadu si tu smlsnete na foie gras, husím vývaru, konfitovaném husím stehně nebo na grilovaném husím prsíčku. A jako dezert nebudou chybět svatomartinské rohlíčky.
Foto: Instagram @restaurant_chateau_dobris
Husími pečínkami je u našich sousedů vyhlášená obec Slovenský Grob. Žije tu sice jen 5 200 obyvatel, ale o restaurace tam není nouze. Najdete tu jednu vedle druhé a všechny mají na menu husí speciality. Celé tohle husí šílenství nastartovala hospodářská krize začátkem 20. století. Tehdy se na území obce nacházela jezírka a močály, okolo nich se pohybovala spousta drůbeže, hlavně hus a kachen. A krize donutila místní hospodyně, aby chovaly husy nejen pro osobní spotřebu, ale i na prodej. Prodávaly je na trzích v Bratislavě, Pezinku a ve Svätém Júru. Ve stejné době vznikla tradice, během které se každý pátek pekla husa v hliněném pekáči na chleba. Neodolatelná vůně lákala kolemjdoucí, aby se zastavili. Místní ženy proto pekly husy doma a pečené dobroty nabízely přímo u cesty. Až v roce 1964 tu vznikla první restaurace. Po roce 1989 se spousta domácích podniků změnila na restaurace. Zkuste třeba restauraci
Gurmánsky Grob. Na zdejší vyhlášené husí speciality sem jezdí lidé z širokého okolí i ze zahraničí!
Foto: Instagram @husacina_gurmansky_grob