Odebírejte novinky Vogue

Obálka aktuálního čísla
Vogue CS do schránky. Poštovné zdarma.
Napište, co hledáte
Vogue Leaders

Až roboti ovládnou svět: Tilly Lockey o udržitelném a inkluzivním světě budoucnosti

Kateřina Špičáková13. 11. 2024
„Stojíme na úpatí nového věku, ve kterém budou součástí každodenního života pokročilé technologie. Na mladé generaci bude postarat se o to, aby se v budoucnosti nikdo necítil vyloučený, protože s nimi neumí zacházet,“ říká britská moderátorka, influencerka a digitální ambasadorka Tilly Lockey.
Tilly Lockey
Foto: Debbie Todd
Tilly Lockey
Tilly Lockey je devatenáctiletá britská moderátorka, zpěvačka a influencerka. Když jí bylo pouhých 15 měsíců, byla dívce diagnostikována meningokoková septikémie kmene B, která měla za následek amputaci obou rukou nad zápěstími. Bionické paže poprvé vyzkoušela v šesti letech a od té doby ušla dlouhou cestu coby ambasadorka technologického rozvoje, která srší optimismem a patří k nejtalentovanějším lidem své generace. 14. listopadu ji můžete potkat v Praze: bude totiž moderovat Future Port Youth 2024, mezinárodní tech konferenci pro mládež, která proběhne v holešovické Spirále. V rozhovoru pro Vogue CS mladá žena mluví nejen o aktuálních tématech nadcházející konference, ale také o tom, co jí pomohlo přijmout samu sebe takovou, jaká je.

Působíte šťastně, vesele a sebevědomě. Na sociálních sítích ale často mluvíte o tom, že cesta k sebepřijetí pro vás byla náročná. Co vám na ní nejvíce pomohlo?

Z hlediska sebelásky je pro mě zásadní právě to samotné slovo ‚cesta‘. Stejně jako hodně dalších věcí v životě, i sebepřijetí je nikdy nekončící proces. Jeden den se můžete cítit naprosto báječně, a druhý spadnout na úplné dno. A i když na sociálních sítích hodně mluvím o sebelásce, nemám jednu univerzálně platnou radu, která by všem na světě pomohla změnit jejich pohled – jednoduše proto, že jsme každý jiný a každý z nás si na ten svůj klíč musí přijít sám. Myslím ale, že mi hodně pomohlo vědomí, že pro takové věci neexistují žádná pravidla. Díky tomu jsem k sobě mohla být laskavá a trpělivá. Zároveň se ale vždy snažím vystupovat ze své komfortní zóny, kdykoli a kdekoli mohu. Také si myslím, že může být velmi snadné sklouznout k sebesabotáži a pochybovat o sobě, takže je velmi důležité mít kolem sebe podpůrnou komunitu včetně přátel a rodiny.

Mimo jiných aktivit se věnujete také modelingu. Co pro vás osobně móda znamená?

Móda je pro mě strašně důležitá. Hrozně mě baví vyjadřovat se pomocí vrstev, barev, textur, v mém případě také spoustou třpytek, ale je to celé mnohem hlubší. Když jsem vyrůstala, nosila jsem silikonovou protetiku, ale ještě předtím mi dali obyčejnou rukavici a řekli mi: „Nandej si ji na konec paže, abys vypadala normálněji.“ Kvůli tomu jsem se v dospívání cítila velmi abnormálně, jako by moje odlišnost byla něco, co je nutné skrývat. Právě móda je podle mě jedním z mála výrazových nástrojů, které zkoumají otázku, co to vůbec znamená, být ‚normální‘. Hranice konvencí posouvá způsobem, který je plně ve vaší režii, což je podle mě krásná forma umění a vyprávění. To, že mi během dospívání pořád říkali, že musím vypadat jako ostatní, mě určitě trochu psychicky poznamenalo. Pamatuji si den, kdy jsem si poprvé zkoušela svou HeroArm – protetiku vytištěnou na 3D tiskárně, která upřednostňuje funkčnost před realistickým vzhledem, a i když tak nevypadá ani vzdáleně jako skutečná ruka, podle mého je opravdu cool. Okamžitě mě napadlo, že tohle je ono, že tak je to správně. Bylo mi 10 let, cítila jsem se strašně silná a hlavně jsem konečně cítila, že mě někdo opravdu vidí a bere v potaz moje potřeby. V tu chvíli jsem byla připravená čelit světu.

Aktuálně se hodně rozvíjí oblast digitální módy. Zajímáte se o ni?

Ano, zajímám. Myslím, že vůči každému technologickému pokroku, zejména v kreativních odvětvích, jsou lidé trochu ostražití, což naprosto chápu. Mám však pocit, že média upřednostňují senzační výkřiky ve stylu: „Roboti ovládnou svět!“ na úkor informování o tom, že s jejich příchodem a celkovým rozvojem technologií nás čeká taky mnoho dobrého. Třeba budoucnost, která je inkluzivnější a praktičtější.

Jsou to podle vás hlavní pozitiva rozvoje digitální módy?

Co je pro mě na digitální módě opravdu vzrušující, je schopnost rozšiřovat naši představivost. Ve virtuálním světě materiály a produkty nemusí být vázány žádnými fyzickými omezeními. Otevírá se tak možnost vytvořit něco zcela nového. A inkluzivní a udržitelná budoucnost je rozhodně něco, co je potřeba podporovat – digitální móda může být přístupnější, zároveň po ní nezbývá odpad zatěžující životní prostředí. Jsem hodně zvědavá, kam se tato sféra posune v následujících pěti letech.

Nedávno jsem dělala rozhovor s českou zpěvačkou, která veřejně vystupuje jako digitální avatar Nivva. Řekla mi, že avatary pro ni znamenají možnost nekonečné transformace, zároveň se ale bojí, že jejich rozvoj může vést k frustraci z toho, že ve skutečnosti jako naše avatary nevypadáme. Jak tohle téma vnímáte vy?

Hm, to je zajímavý pohled. Pro mě osobně toto téma znamená střet zájmů: technologie a budoucnost jsou pro mě strašně důležité, hodně to podporuju, ale zároveň mám sociální sítě ráda právě kvůli autenticitě, na které třeba já stavím svou virtuální prezentaci. Ta debata se vždycky bude točit kolem rozporu mezi tím, že větší integrování technologií do našeho běžného života nám může hodně věcí usnadnit, a tím, nakolik je větší technologizace světa etická. Avataři a digitální alter ega jsou zábavný způsob, jak v online prostředí vyjádřit další části našich osobností, možná provést změny, ke kterým bychom se v reálném životě neodvážili, nicméně to vyvolává otázku, co ještě je organické. V umění je využívání alter eg běžnou záležitostí už dlouho a dosud to bylo v pořádku, takže pokud avatar slouží k propagaci hudby, nevidím v tom problém. Jakmile by ale bylo cílem budovat komunitu, v níž je vzájemná důvěra postavena na komunikaci přes sociální sítě, měly by její součástí být i způsoby, jak její členové mohou být v kontaktu i s reálnými já: mám na mysli třeba používání rozdělených obrazovek, kdy je vedle avataru vidět i vaše skutečná tvář nebo obsah určený pro omezený kruh uživatelů, jako jsou například blízcí přátelé na Instagramu.

Jakým největším výzvám bude podle vás v budoucnu čelit vaše generace?

Myslím, že naší největší výzvou bude změna klimatu, a vím, že spousta lidí v mém věku je pro ni velmi zapálená. Zároveň je ale moje generace hodně aktivní v prosazování větší diverzity a inkluzivnější reprezentace. 

Věříte, že řešení některých těchto problémů může přinést technologický pokrok?

Stoprocentně povede k větší udržitelnosti, to už se děje: vidíme to právě třeba v digitální módě nebo i ve vývoji solárních panelů či mechanických stromů. Myslím ale, že řešením většiny problémů je především vzdělání. Technologický pokrok nám může hodně věcí ulehčit, ale musíme se na něj adaptovat a hlavně musíme pomáhat s adaptací i starším generacím. Gen Z je skvělá ve sdílení, umíme se ozvat a hodně nám v tom pomáhají sociální sítě. Určitě pro nás ale v budoucnu bude náročné najít zlatý střed mezi integrací technologií, zajištěním, aby to proběhlo etickya, a také zajištěním, že se nikdo nebude cítit vyloučený. Čeká nás zcela nový věk, v němž budeme běžně využívat nástroje, které ne každý ovládá a rozumí jim. Bude na nás je vysvětlovat.
Tilly Lockey
Foto: Christopher Owens
Tilly Lockey

Hodně se mluví o obavách z rychlého rozvoje umělé inteligence, je to i jedno z témat konference Future Port, a námitky vůči ní zaznívají právě hlavně z řad starší generace. Jak na AI pohlížíte vy?

Moje generace vyrostla obklopená digitální kulturou a prostřednictvím sociálních médií jsme propojeni se vším. Umíme se v digitálním světě pohybovat a cítíme se v něm silní. Myslím, že AI roboti jako Chat GPT budou v budoucnu hodně využívaní, je to užitečná technologie, kterou může ovládat každý. Doufám, že se to jednou přetaví i využití u fyzických robotických pomocníků, což by určitě potěšilo i všechny fanoušky sci-fi.

Protože existuje tolik pochybností a obav z technologického rozvoje, věřím, že až se to jednou skutečně stane, až technologie skutečně začnou z velké části zasahovat do našich životů, stane se to eticky a starostlivě. I když sama miluji bláznivé roboty, avatary a kyberpunk, doufám, že nástroje, které budou integrovány jako první, budou ty, které pomohou udržitelnému a inkluzivnímu světu. Mám tím na mysli technologie konající dobro jako třeba robotiku, která umožní lidem znovu chodit, nebo stroje, které nám umožní lépe se starat o životní prostředí. Toto jsou aspekty technologie, které přinesou mnoho pozitivních změn a nemusíme se jich obávat.
Přidejte se k Vogue Leaders na LINKEDIN.