Health 4 tipy, jak zůstat v zenu i během vánočního šílenství
Soňa Hrabec Kotulková6. 12. 2024
Všude okolo vás to poslední dny vře. Stres, zběsilé tempo a běhání okolo příprav na svátky. Vy se z toho ale letos nemusíte zhroutit, máme pro vás totiž čtyři tipy na zachování klidu a dokonalý wellbeing před Vánocemi i během nich. Ano, fungují!
Mějte plán
O tom, jaký vliv má hektické předvánoční období na celkový duševní stav, ví ze své praxe celkem dost psychoterapeutka
Helena Kotová: „Každý rok už od listopadu slyším mnohé říkat, jak se netěší na vánoční stres a shon, že si stejně Vánoce neužijí. Na druhé straně ale také čím dál více lidí se rozhoduje udělat si advent a svátky v klidu a po svém, což je skvělá věc,“ říká odbornice a navrhuje některé věci dopředu rozvrhnout, domluvit se na nich společně s rodinou a hlavně rozhodnout se, že letos budete dělat věci po svém. Co to přesně znamená? „Probrat plány dopředu s nejbližšími, dopředu vyjasnit, kam pojedete na návštěvu, kde budete — a vložit si tam dostatek volného času opravdu jen pro sebe a své nejbližší. Nemusíte ani chodit na všechny návštěvy a přijímat každé pozvání,“ ubezpečuje psychoterapeutka, která také doporučuje dopředu si stanovit rozpočet (a ten skutečně dodržet) a klidně i napsat seznam přání. Díky tomu vám odpadnou finanční problémy a hektické shánění a vymýšlení dárků.
Hýbejte se a jděte ven
V předvánočním shonu často zapomínáme, že i krátký pohyb může být na stres skvělým lékem. Účinné je třeba ranní protažení v podobě pozdravu slunci, který protáhne celé tělo, případně si můžete naordinovat jen pár vybraných, jednoduchých ásan. Helena McAlorum je lektorkou jógy, ale i aktivní běžkyní, která často také dělá vodiče na velkých závodech v Česku. Vřele doporučuje následující: pozici kočky (marjaryasana). Ta je výborná na rozhýbání páteře a uvolnění napětí v zádech. Pro perfektní pro zklidnění a uzemnění funguje zase statická pozice dítěte (balasana).
Předklon vestoje (uttanasana) pomáhá odstranit napětí v těle a celkově zklidňuje mysl. Páteř si uvolníte povalováním na zádech s pokrčenýma nohama ze strany na stranu a také dopředu dozadu. Ano, času není nazbyt, ale přesto je důležité si ho na chvíli dopřát a ideálně se vydat ven. „I krátká, vědomá procházka (kdy vnímáte každý krok a sledujte dění kolem sebe) na čerstvém vzduchu vás doslova uzemní. Kontakt s přírodou má na tělo i mysl uklidňující efekt. Navíc i pomalá chůze venku zlepší náladu a sníží hladinu stresových hormonů,“ vyjmenovává odbornice. A pokud jste zvyklí během roku běhat, učitě vyběhněte. Běh představuje skvělý způsob, jak uvolnit nahromaděné napětí, rozproudit energii a pročistit si hlavu. Nemusíte lámat rekordy, vždy jde především o pohyb a radost!
Zkuste meditaci před spaním
Vánoční stres vás nemusí ani v nejmenším omezovat, protože s ním můžete skvěle pracovat: „Když uleháte do postele, zkuste si vytvořit krátký rituál, který vám pomůže zklidnit mysl a připravit tělo na kvalitní spánek,“ radí Helena McAlorum. Jak na to? Zavřete oči a projděte si ve své mysli celý svůj den. Přehrajte si, co se dělo, co vás potěšilo, co vás rozladilo, co byste příště udělali jinak. Bez hodnocení, jen jako divák. Poté věnujte pozornost svému tělu. Postupně si projděte každou část těla od nohou až k hlavě a zeptejte se sami sebe: Jak se cítím? Cítím nějaké napětí, nebo naopak uvolnění? Pokud narazíte na ztuhlost, zkuste do této oblasti poslat svůj dech a s výdechem ji uvolnit. Nakonec se soustřeďte na dech.
Vnímejte, jak s nádechem vchází dech nosem do těla, zatímco s výdechem vychází nosem ven. S nádechem se tělo rozšiřuje, s výdechem smršťuje. Sledujte, jak jemně se při tom stěny těla pohybují, aniž byste dech měnili. Buďte jen s ním. Tato relaxace vám nejen báječně pomůže zklidnit mysl, ale také harmonizuje nervový systém, takže se budete cítit uvolnění a perfektně nachystaní na hluboký spánek.
Prodýchejte to, vždycky
Dech je mostem mezi tělem a myslí. Bohužel velká část populace dýchá dysfunkčně – ústy, povrchně a rychle. Podle Heleny McAlorum tento zlozvyk nejen zvyšuje stres a únavu, ale dokonce může mít i dlouhodobé zdravotní následky. Vyzkoušejte proto tuto jednoduchou dechovou techniku, která nejenže zklidní váš nervový systém, ale také zlepší okysličení a pomůže „vypnout“. „Najděte si klidné místo, kde vás nikdo nebude rušit. Seďte vzpřímeně se zavřenýma očima, dlaně si položte na dolní žebra a vnímejte pohyb dechu pod dlaněmi. Jemně nadechujete nosem na 4 doby, jemně vydechujete nosem na 6 dob. Cvičte zhruba 4 minuty, ale klidně si to celé zopakujte i několikrát za den. A můžete to dělat kdekoliv, aniž by kdokoliv poznal, že dýcháte jinak,“ doporučuje jógová instruktorka. Během dne si pak také všímejte, jak dýcháte — a jestli dýcháte nosem. Takový způsob dýchání přináší totiž řadu výhod: zlepšuje krevní oběh a zásobování buněk kyslíkem, což podporuje regeneraci a vitalitu. Stabilizuje nervový systém, takže lépe zvládnete stresové situace, zlepšuje to kvalitu spánku, což je klíčové pro regeneraci těla i mysli a pomáhá při zdravotních potížích, jako jsou astma, chrápání nebo vysoký krevní tlak. Takže klid, letos to všechno prodýcháte!