Odebírejte novinky Vogue

Obálka aktuálního čísla
Vogue CS do schránky. Poštovné zdarma.
Napište, co hledáte
Vogue Daily

První jarní den oslavuje štěstí

Michaela Dombrovská20. 3. 2023
Na 20. března připadá Mezinárodní den štěstí. A opět v situaci, kdy je více než dříve zapotřebí neklesat na mysli. Podívejte se s Vogue CS, jak být dnes i další dny o něco šťastnější. 
Autor: Getty Images
Foto: Getty Images

Štěstí jako fenomén

Otázku, co je vlastně štěstí, řešilo odedávna snad každé společenství. K filozofům, kteří bádají nad štěstím jako fenoménem, a psychologům, kteří se zabývají štěstím jako stavem mysli, se relativně nedávno přidali také ekonomové. Zakladatel pozitivní psychologie Martin Seligman rozlišoval spokojenost, jako stav uspokojení potřeb, a štěstí vnímané subjektivně; Daniel Kahneman, zakladatel behaviorální ekonomie, zase upozornil na rozdíl mezi tím, co si jako štěstí pamatujeme a co jako štěstí prožíváme. Plyne z toho, že někdy i hodně těžké časy nebo náročné zážitky můžeme s odstupem vnímat pozitivně. Navzdory pochmurnému zpravodajství vystupuje do popředí také lidská sounáležitost a ochota pomáhat. Záleží na každém z nás, co si budeme chtít z tohoto období pamatovat především. A zakládáme na to už tím, na co dnes zaměřujeme pozornost. 
Většina odborníků se shoduje, že štěstí je odrazem toho, jak člověk vnímá realitu, a na vnějších okolnostech závisí jen do určité míry. Vliv na to, jak jste šťastní, má nejen osobnostní nastavení a objektivní skutečnost, ale také to, jak se chováte sami k sobě i světu kolem sebe. Literatura, divadlo nebo film jsou plné příkladů toho, že štěstí lze nalézat v těch nejtěžších podmínkách. Spíše než setrvalý stav jsou to drobné okamžiky a střípky, ze kterých si každý skládá vlastní příběh. Žádný jednotný recept na štěstí neexistuje, každý si prostě potřebuje časem a zkušenostmi najít vlastní cestu, co mu pomáhá a funguje. Příliš se do pocitu štěstí nutit může dokonce působit úplně opačně. Z nejrůznějších doporučení a tipů si však můžete sestavit vlastní mix a také si jej podle svého upravit a doplnit.  

Štěstí okolnostem navzdory

Například Gretchen Rubin, autorka knihy Projekt štěstí, doporučuje nezanedbávat péči o tělo a pravidelný pohyb, mít srovnané své záležitosti, pomáhat ostatním, dostatečně se věnovat svým blízkým, rozumně využívat denní rutiny i rituálů a také omezit informační přetížení. I když je samozřejmě zapotřebí sledovat, co se děje, vyberte si jen jeden či dva důvěryhodné zdroje zpráv. Záplava negativních informací vám totiž náladu zkazí téměř určitě. 
Kvalitní jídlo a hydrataci, pohyb a spánek, péči o sebe, dobré vztahy s blízkými i zájem o okolí a naplňování osobních cílů společně s vděčností, laskavostí a úsměvem najdete mezi doporučeními pro zvýšení pocitu štěstí nejčastěji. Ke zvýšení pocitu pohody a štěstí přispívá také meditace nebo potěšení z drobných radostí. A příjemné je, že štěstí se dělením (tedy sdílením) prokazatelně násobí. 

Štěstí jako politika

Organizace spojených národů vyhlásila Mezinárodní den štěstí v létě roku 2012. Na návrh království Bhútán se na něm usneslo všech 193 členských států OSN. S národním štěstím jako ukazatelem prosperity země, později indexem národního štěstí, malé himalájské království přišlo už na začátku 70. let a postupně jím zcela nahradilo jinde běžně používané měřítko hrubého národního produktu. Index je založen na podpoře udržitelného rozvoje, zachovávání a podpoře kulturních hodnot, přirozeném životním prostředí a dobré vládě. A to, co zpočátku vypadalo jako výstřednost, se stalo měřítkem, kterým se seriózně zabývají světové ratingové agentury i média. Šťastné království je svým přístupem pověstné, nicméně v poslední době se podobný důraz na pohodu a spokojenost obyvatel přesouvá i do méně exotických končin. Razí jej například novozélandská premiérka Jacinda Ardern. Stále větší množství žen v čele států nebo v jiných řídích pozicích možná povede budoucí směřování právě tímto směrem. 
Mezinárodní den štěstí se prolíná s nástupem nového ročního období. Pokud máte rádi čísla, tato synergie vás bude těšit ještě dalších 24 let, do roku 2047. Jaro u nás letos začne přesně v 22 hodin a 24 minut. Přichází s ním teplejší počasí, více světla i čerstvá energie k novým začátkům. Pokud už jste objevili svůj vlastní recept na štěstí, užijte si ho nejen dnes. Abychom mohli pomáhat ostatním, potřebujeme totiž pečovat také o sebe.