Vogue LeadersTroubové z Twitteru nebudou mít šanci: 5 zásad, jak se bránit online násilí
Kateřina Špičáková10. 1. 2025
Urážky, šikana, vydírání, výhružky. Být veřejně známou a aktivní ženou, například političkou či novinářkou, v digitální éře znamená pravidelně vstupovat do jámy lvové. Braňte se digitálním agresorům a ukažte jim, že jejich anonymní štít je neochrání.
Foto: Evelyn Benčičová for Vogue CS
Se skutečností, že se stále větší část našich životů odehrává ve virtuálním prostoru, narůstá i online násilí. Zatímco urazit někoho v osobní interakci není tak snadné, pod rouškou internetové anonymity se to dělá levou zadní. Agrese zejména na
sociálních sítích přitom podle průzkumů dopadá na ženy silněji než na muže. Především veřejně činné dámy – političky, novinářky nebo třeba aktivistky – se na platformách typu X či Facebook stávají terčem šikany. Od nevybíravých komentářů ponižujících jejich intelekt přes poznámky na jejich vzhled až po osobně laděné, mohdy drsné výhrůžky: být ženou a zastávat výrazný názor v dnešní době není snadné.
„Nechci generalizovat, ale mám pocit, že specificky muži na sociálních sítích mají pocit, že se musí vyjádřit úplně ke všemu. Já na to říkám: Kdo se ptal?“ komentuje situaci Lada Jirkalová ze
Sebeobrany pro všechny; organizace, která se mimo jiné věnuje právě školením pro veřejně aktivní ženy na téma, jak se bránit online násilí. Spoluzaložila ji se svou maminkou, koučkou a rovněž lektorkou sebeobrany, Lindou Štucbartovou.
Sebeobrana pro všechny vychází z izraelského ESD – Empowerment Self Defense – a staví na pěti principech, kterými jsou Mysli, Zakřič, Utíkej, Bojuj a Sdílej. Jirkalová a Štucbartová společně vytvořily seznam pěti principů ESD určených specificky ženám političkám a aktivistkám působícím v online světě. Patříte mezi ně i vy a chcete se bránit výpadům trollů? Osvojte si je také!
1. Poznejte nebezpečí a připravte se na něj
Prvním principem ESD je
Mysli. V případě
političky, novinářky či aktivistky to znamená především uvědomit si, že s veřejně exponovanou pozicí agrese přichází. Neznamená to, že je to tak správně, ale je to fakt. Proto je dobré se na to připravit a osvojit si strategie, jak samu sebe ochránit.
2. Nebojte se ozvat a říct si o pomoc
Druhý princip ESD velí:
Křič! Naučte se otevřeně a bez obav
komunikovat svoje pocity a potřeby – jsou validní a nenechte si namluvit nic jiného. Říkejte lidem, jak chcete, aby se k vám chovali, místo toho, abyste jim říkala, co dělat nemají. Stejně tak se nebojte požádat o pomoc klidně kamarádku či kolegyni. Můžete ale například oslovit také editora nebo šéfredaktora média, ve kterém působíte, případně se obrátit na mediálního poradce své partaje.
3. Nevyčerpávejte se zbytečnými interakcemi
Třetím principem sebeobrany ESD je
Uteč. V případě obrany před online násilím to znamená především nevyčerpávat se zcela zbytečnými interakcemi. „Na sociálních sítích nikdy nikdo nikoho nepřesvědčil,“ upozorňuje Linda Štucbartová. Radí vždy si dobře rozmyslet, zda se do dané diskuze chcete pouštět, mazat
nenávistné komentáře a blokovat jejich autory. „Je to váš profil, takže vy rozhodujete o tom, co na něm budete mít,“ dodává.
4. Nenechte se zastrašit a bojujte
Dle čtvrtého principu ESD,
Bojuj, věřte sama sobě a nenechte se zastrašit. Některé političky a novinářky už se rozhodly nevhodné chování nahlásit a řešit jej
oficiální cestou. Je to běh na dlouhou trať, ale čím víc nás bude, tím spíš se stane normou, že se bráníme a nenecháme si násilí líbit. Pamatujte, že problém není ve vás: odpovědnost za agresi nese vždy jen a pouze agresor.
5. Sdílejte svou zkušenost s ostatními
Sharing is caring a jako veřejně známá osobnost máte silný hlas. Nebojte se jej využít a dle pátého principu ESD
Sdílejte. Sdílejte svoji zkušenost, screenujte a sdílejte nenávistné komentáře a zprávy. Získáte tak podporu své
komunity, protože se pravděpodobně ukáže, že mnoha dalším ženám se děje totéž. Můžete tak pomoci otevřít důležité téma – a to je cesta ke zdravější společnosti.