Odebírejte novinky Vogue

Obálka aktuálního čísla
Vogue CS do schránky. Poštovné zdarma.
Napište, co hledáte
Sustainability

Úklid ve skříni s čistým svědomím

Emily Chan1. 9. 2019
Je tolik populární metoda Marie Kondo opravdu ideálním způsobem, jak vytřídit šatník? Elizabeth L. Cline, autorka knihy The Conscious Closet, nabízí tipy, jak uklízet ve skříni ekologičtěji a s čistým svědomím.
Autor: Herbert Gehr/The LIFE Picture Collection via Getty Images
Foto: Herbert Gehr/The LIFE Picture Collection via Getty Images
Marie Kondo inspirovala miliony lidí po celém světě k úklidu skříní a domovů. Ale co se stane s věcmi, které už „nepůsobí radost“? Podle World Wear Project končí na skládkách až 85 % textilu a údaje Environmental Protection Agency ukazují, že USA produkují ročně kolem 15 milionů tun textilního odpadu. 
Odborníci přitom tvrdí, že popularita metody nazvaná KonMari problém spíše prohlubuje. Charitativní organizace a prodejci jsou po odvysílání série Tidying Up With Marie Kondo na Netflixu v letošním lednu zavaleni odloženými předměty, přitom pouze zlomek z nich lze skutečně znovu použít.
Elizabeth L. Cline, autorka nové knihy The Conscious Closet, tvrdí, že s KonMari metodou se to nemá přehánět, protože může vést ke zbytečnému plýtvání. „Je to rychlá metoda, jak vytřídit šatník,“ říká Elizabeth Cline Vogue, „ale je velmi impulzivní a vytváří spoustu odpadu.“
Úklid šatníku podle ní vyžaduje promyšlený postup. „Spotřebitelé mají velkou moc nad tím, jestli to, čeho se zbavují, dostane druhou šanci, nebo poputuje rovnou na skládku.“ 
Podívejte se, co autorka nové knihy doporučuje pro úklid šatníku s čistým svědomím. 
Autor: Getty Images
Foto: Getty Images

Druhá i třetí šance

Namísto okamžitého zbavování se oblečení, které už „nepůsobí radost“, Elizabeth L. Cline doporučuje dát věcem druhou nebo třetí šanci. „Je to příležitost znovu objevit to, co už doma máte,“ říká. „Nová kombinace může vytvořit nový a svěží look. Protože nejvíce udržitelná věc ve vašem šatníku je ta, kterou již vlastníte.“

Vše v bezvadném stavu

Chcete-li zvýšit šance, že vaše odložené oděvy najdou nový domov, musíte se ujistit, že jsou v dobrém stavu. „Samozřejmě vyprané a beze skvrn,“ zdůrazňuje Cline. Udělejte něco navíc, opravte třeba uvolněné knoflíky. „Vyžaduje to sice úsilí, ale právě to znamená rozdíl mezi skládkou a novou šancí pro odložený kus.“

Prodávejte a vyměňujte

Nejlepším způsobem, jak zajistit, aby vaše oblečení neskončilo na skládce, je jeho další prodej nebo účast na oděvních swapech. „Je příjemné získat nějaké peníze, ale je to také způsob, jak převzít větší odpovědnost a zajistit, aby oděv našel nový domov,“ říká Elizabeth L. Cline. 

Na charitu s rozvahou

Většina z nás odkládá nechtěné oblečení stále na stejném místě, ať už jde o charitativní obchod, nebo sběrné kontejnery. Pokud však máte něco obzvláště opotřebované, vyplatí se zkontrolovat, zda je takový kus ještě možné darovat. „Musíte se ujistit, že vybraná organizace nebude muset naopak doplácet za vývoz na skládku,“ říká autorka.

Podle ročního období

Elizabeth L. Cline také doporučuje se při třídění zaměřit pouze na oblečení aktuální sezony. „To vám pomůže rozhodnout se, co si ponechat, poznáte, co opravdu nosíte, a také vám to usnadní nalezení nového domova pro přebytky.“

Udělejte si inventuru

Úklid šatníku je příležitostí k pořádné inventuře toho, co momentálně máte. V budoucnu tak můžete nakupovat chytřeji a vybírat s větším nadhledem. „Když uklízíte skříň, dělejte si seznam, co máte a co potřebujete,“ doporučuje.
Kniha Conscious Closet od Elizabeth L. Cline vyšla 20. srpna 2019.