Odebírejte novinky Vogue

Obálka aktuálního čísla
Vogue CS do schránky. Poštovné zdarma.
Napište, co hledáte
Health

Proč máte celulitidu, i když sportujete, a jak ji vyzmizíkovat navždy

Soňa Hrabec Kotulková8. 11. 2024
To, že na sobě pravidelně makáte, automaticky neznamená, že budete mít tělo bez jediného dolíčku. Sport a celulitida jdou totiž mnohdy ruku v ruce. Ale hlavu vzhůru, odhalili jsme, co na ni funguje!
Autor: The Morelli Brothers
Foto: The Morelli Brothers

Celulitidu mají i ženy, které sportují. Proč ne muži?

Vítejte v klubu. Běhám šestkrát týdně, skáču přes švihadlo i cvičím jógu. Když si ale sednu a přehodím nohu přes nohu, na stehně mi vyjedou nevzhledné hrbolky. Občas větší, občas menší. Jenže chce mít kůži jako pomeranč? Tak hezky od začátku, co to ten strašák celulitida vlastně je? „Jedná se o stav, kdy vlivem tukových buněk, které tlačí přes pojivovou tkáň na kůži, dochází k tvorbě nerovností na povrchu pokožky. Ty vytvářejí charakteristický vzhled pomerančové kůže. Nejčastěji se objevuje na stehnech, hýždích, břiše a může postihnout i oblast paží,“ uvádí do problematiky primářka kliniky LaserPlastic Marta Moidlová. 
Proč ale celulitidu nikdy nevidíme u mužů? Podle expertky na masáže, kosmetickou péči a mezinárodní lektorky Petry Trojanové mají muži vazivové přepážky uspořádané síťovitě, ženy vertikálně. „Proto se u žen tukové buňky můžou snáze vytlačit k povrchu kůže. Významnou roli hrají také ženské hormony, zejména estrogen, který podporuje ukládání tuku v určitých partiích. A u sportovkyň je důležité pochopit, že celulitida není známkou nedostatečného cvičení – je to především otázka genetiky a právě stavby ženské podkožní tkáně,“ vysvětluje. Zajímavé je podle ní i to, že výskyt celulitidy často souvisí i s tím, odkud pocházíte. Například bílé europoidní ženy jsou k celulitidě náchylnější než Asiatky, a to bez ohledu na tělesnou hmotnost. K tomu se ještě přidávají zpomalený krevní a lymfatický oběh, nesprávná strava nebo stres, který může způsobit zadržování toxinů v těle. No, pěkně děkujeme. 
U sportujících žen navíc existují specifické faktory, které mohou situaci zhoršovat:
  • Hormonální výkyvy při intenzivním tréninku, včetně kolísání kortizolu
  • Jednostranná zátěž při některých sportech
  • Náhlé změny váhy typické pro aktivní životní styl
  • Dehydratace během cvičení
  • Hromadění kyseliny mléčné, které způsobuje dočasný otok svalů
  • Užívání hormonální antikoncepce
  • Nesprávné držení těla při cvičení
  • Nošení vysokých podpatků mimo trénink, které zatěžují lýtka a narušují svalový tonus

Když nechcete celulitidu, zvolte silový trénink

Zdálo by se tedy, že je na místě se hýbat se a mnohé bude vyřešeno. Jenže tak to není. Pravidelné cvičení už samo o sobě pomáhá projevy celulitidy zmírnit, ale ne vždy se to daří tak, jak chceme. Proto je tu silový trénink. „Během něj totiž posilujete a zpevňujete svaly, které se nacházejí pod vrstvou podkožního tuku. Díky tomu se pokožka začne více napínat a působí hladším dojmem. Pokud s cvičením začínáte, můžete se zaměřit na cviky s vlastní vahou. Po několika týdnech však zkuste přidat zátěž, například činky, kettlebell nebo zátěžovou vestu, protože postupné zvyšování zátěže je klíčové pro dosažení nových výsledků,“ radí fitness trenérka a nutriční terapeutka Markéta Tesařová z GymBeam. Důležité je zaměřit se zejména na posilování dolní poloviny těla, tedy hýždí a nohou. Vsadit na komplexní cviky, jako jsou dřepy, výpady nebo rumunský mrtvý tah. Na zadní stranu stehen a hýždě pak efektivně fungují také hip thrusty s osou. V rámci domácího tréninku můžete zařadit cviky s posilovací gumou, tzv. booty band. „Tu si natáhněte nad kolena a pak cvičte například zanožování nebo unožování vkleče. Dolní polovinu těla trénujte alespoň dvakrát týdně. V rámci týdne však nezapomínejte ani na cviky na horní polovinu těla pro formování celé postavy. Celulitida se může objevovat také na pažích. Takže se nebojte zařadit ani cviky na triceps a biceps. Choďte na procházky, běhejte, tančete, cvičte jógu, pilates nebo cokoliv, co vás baví,“ radí odbornice. 

Co umí s celulitidou provést rázová vlna

Chodí do klinik krásy i sportovkyně s celulitidou? „Ano, pravidelně ošetřujeme i klientky, které jsou štíhlé a fyzicky aktivní, přesto však tímto problémem trpí. U těch, kterým se nedaří celulitidy zbavit, u nás na klinice doporučujeme přístrojové ošetření s pomocí technologie Emtone Unison, které funguje. Jedná se o unikátní přístroj, který kombinuje radiofrekvenci s akustickou rázovou vlnou,“ vysvětluje primářka Moidlová. Tento zákrok působí cíleně na hluboké vrstvy tuku i pojivovou tkáň. Radiofrekvence tukové buňky zahřívá, čímž je rozpouští, a ty následně odcházejí lymfatickým systémem z těla pryč. Akustická rázová vlna pak proniká do pokožky a stimuluje tvorbu kolagenu, čímž pokožku zpevňuje, a zároveň rozmělňuje zatuhlé vazivo, a tím i typické ďolíčky na kůži, díky čemuž je kůže opět hladká. Expertka Petra Trojanová zase ze své dlouholeté praxe v salonech doporučuje kromě radiofrekvence i přístrojové ošetření pomocí technologie kompresních mikrovibrací pro zpevnění pokožky. „Z profesionálních ošetření se mi nejvíce osvědčila kombinace lymfodrenáží, které pomohou s odvodněním tekutin po náročném tréninku, anticelulitidních zábalů s obsahem kofeinu, mořských řas, břečťanu a jiných aktivních látek.“

Vypadáte, jak jíte

S pravidelným pohybem by měl jít ruku v ruce i vyvážený jídelníček, který by měl zahrnovat kvalitní zdroje bílkovin, sacharidů a tuků. Nutriční terapeutka Markéta Tesařová radí, aby ve stravě převažovaly minimálně zpracované potraviny včetně ovoce a zeleniny. Důležitý je i dostatečný pitný režim založený na čisté vodě a neslazených nápojích. Naopak omezte alkohol, slazené nápoje, potraviny s vysokým obsahem soli, sladkosti či polotovary. A i když je stále omílané dokola, tak kombinace pravidelného cvičení a vyvážené stravy pomůže udržet normální tělesnou hmotnost i zdravou pokožku, což funguje jako prevence vzniku nebo zhoršení celulitidy.

Co dělat s celulitidou na pažích

Přestože pravidelné cvičení paže zpevňuje, celulitida se zde může objevit i tam. „Důvodem je především struktura podkožní tkáně a fakt, že při cvičení často dochází k rychlým změnám objemu svalů. Z profesionálních ošetření funguje opět podtlaková radiofrekvence, kompresní mikrovibrace a zábaly. Tato kombinace pomáhá zpevnit pokožku a zároveň podporuje odbourávání tukových buněk,“ radí Petra Trojanová. Pro domácí péči doporučuje pravidelnou masáž, stejně jako pro zbytek těla. Večer věnovat pár minut jemné masáži paží speciálním kartáčem nebo rukavicí. Po tréninku paží je důležité dopřát pokožce zklidňující sérum a nezapomenout na strečink, který pomáhá s odtokem lymfy. A ještě jeden důležitý tip: Vyhněte se příliš těsným rukávům, které mohou zhoršovat krevní oběh. To platí i pro sportovní oblečení. Po náročném tréninku paží pomáhá krátká sprcha střídavě teplou a studenou vodou, která podpoří regeneraci svalů i pokožky.

Co ještě funguje

Zkuste sprchování nohou střídavě teplou a studenou vodou, které podpoří prokrvení tkání. Každé ráno také stojí za to věnovat tři minuty suchému kartáčování před sprchováním. Díky tomu bude pokožka lépe připravená na vstřebávání účinných látek. Po sprše je vhodné aplikovat produkty, které podporují spalování tuků a zlepšují mikrocirkulaci – nejlépe je vmasírovat krouživými pohyby směrem k srdci. „Večer si dopřejte krátkou masáž silikonovou baňkou, která příjemně uvolní namožené svaly a podpoří lymfatický systém. Během sportovních aktivit noste vzdušné oblečení a po tréninku se co nejdříve převlékněte ze zpoceného do suchého," radí Petra Trojanová. Při pravidelné péči a dodržování všech doporučení můžete očekávat první viditelné výsledky už po měsíci až šesti týdnech. Zima teď sice mnohé pod oblečením schová, ale teď je ten správný čas připravit se na novou (nejen) plavkovou sezonu s tělem hladkým jako z mramoru.