Health Sport a menstruace. Jak to jde dohromady
Soňa Hrabec Kotulková12. 7. 2024
Jsem v horách a běžím dlouhý závod. Zrovna mám ale dostat menstruaci. Vydrž tělíčko, vydrž, ještě potřebuji doběhnout do cíle, prosím v duchu. V běžecké vestě ale pro jistotu ukrývám hygienické potřeby. Co kdyby. Dneska to vyšlo, ale jindy je moje tělo bez energie, ani krátký běh se mi nedaří. Jak přesně perioda ovlivňuje sportovní výkony a je nutné jí přizpůsobovat své aktivity?
Foto: Votava/brandstaetter images via Getty Images
Nedávno jsem byla pozvaná na tiskovou konferenci, kterou pořádala značka Always. Z jejího evropského průzkumu mimo jiné vyplynulo, že 61 % sportujících žen zažívá menstruační úzkost, která je pravidelně vyřazuje ze hry. 55 % sportovkyň se cítilo nepochopených kvůli problémům s menstruací. 71 % z nich zase uvedlo, že menstruace zůstává ve sportu neuznaná a 4 z 5 respondentek si myslí, že o menstruaci potřebujeme více mluvit, abychom pomohli mladším generacím překonat bariéry. Pravdou ale je, že zdaleka nemusíme být profesionální sportovkyně k tomu, aby nám tyto dny dokázaly pěkně zavařit.
Co se děje s tělem při menstruaci
Menstruační cyklus dle výzkumů dokáže ovlivnit výkonnost, s potenciálně horším nebo naopak slabším sportovním výkonem právě během menstruace. „Ženy často zažívají symptomy, jako jsou výkyvy nálad, snížená motivace cvičit, únava, bolesti břicha a zad a další. Bolesti a krvácení, diskomfort s nimi spojený, psychické změny, to vše negativně ovlivní sportovní výkon,“ potvrzuje
gynekolog Jan Greguš. Zároveň ale upozorňuje, že vztah mezi menstruačním cyklem a sportovním výkonem je komplexní a nevypadá u všech stejně; podle něj existují také dívky a ženy, které nemají signifikantní změny během celého cyklu, a tím pádem u nich fyzická výkonnost ovlivněna není. „Dokonce existuje i nezanedbatelná skupina dívek a žen, které naopak menstruace ovlivní pozitivně — některé sportovkyně uvádějí během své menstruace větší chuť ke sportu, větší výdrž a obecně lepší sportovní výkon,“ vyjmenovává odborník.
Sportovat při menstruaci, nebo ne?
Podle Jana Greguše není příliš potřeba dodržovat speciální pravidla nebo se sportu v době menstruace vyhýbat. „Při silném krvácení a během prvních dvou dnů bych se vyhnul intenzivnímu kardiu či intenzivnímu silovému tréninku, ale naopak lehký běh, lehké kardio, nenáročný silový trénink budou zcela v pořádku. Přiměřená aktivita dokonce může uvolněním endorfinů pomoci zmírnit únavu, křeče, bolesti zad, břicha, pocit nafouknutí, výkyvy nálad a dodat energii, která tělu aktuálně chybí,“ radí odborník. Jak se ještě zařídit? Určitě se vyplatí pamatovat i na menstruační pomůcky, ideálně zdvojení ochrany. Tedy kromě tamponu přidat pro jistotu ještě vložku. Jak to vyjádřila jedna sportovkyně: „Just to be safe and feel safe.“ V mnoha případech totiž ženám překáží při sportu jen pocit, že by mohla menstruační krev protéct oblečením.
Vyzkoušeno na vlastním těle
Náročným závodům, na které se připravujete i půl roku a déle, se někdy vyhnout prostě nejde, avšak následně toto všechno dokáže s výkonem pěkně zamávat. Svůj první maraton jsem běžela druhý den menstruace a ještě s jet lagem. Na mém výkonu se to samozřejmě podepsalo (fakt, že jsem tehdy neměla dostatečně natrénováno, je věc druhá). Na tiskové konferenci Always mě ale zaujal fakt, že celých 53 % sportovkyň užilo kvůli závodům pilulku na oddálení menstruace, případně o tom někdy uvažovalo. Já tohle naštěstí dělat nemusím, ale co mi změnilo moje sportování v ony dny, je menstruační kalíšek a menstruační kalhotky. Navíc se dají na trhu sehnat menstruační kraťasy nebo legíny, které od běžných nerozeznáte a ještě mají krásný design, jelikož vznikly v kooperaci sportovní značky a výrobcem menstruačního textilu. Tak tomu je u Modibodi a Puma. Mimochodem, jejich vychytávku ocení také sportovkyně, které trápí problémy třeba s inkontinencí (o té se často nemluví, a přitom trápí spoustu žen například po porodu).
A co mně osobně ještě při sportování v době periody pomáhá? Poslouchám svoje tělo, a když to jde, jednoduše zvolním, případně úplně vynechám. Gynekolog Jan Greguš to celé shrnuje následovně: „Ona to zas taková věda není. Když něco bolí, uberu. Cítím se dobře, jedu na pohodu a neřeším. Je to o pocitu. Asi bych zdůraznil, ať se žena naučí vnímat své tělo a samu sebe — a podle toho se i řídí. Jednou je to její tělo a ona ví nejlépe, jak s ním komunikovat. A pak doporučují taky se trochu edukovat. Zjistit, jak to funguje a proč. Zejména pokud sportuje nikoliv jen rekreačně, ale na vrcholové úrovni či s nějakým sportovním cílem.“ Dávám mu za pravdu. I když nejsem profesionální sportovkyně, ale běhání mě částečně živí a běhám 5 až 6x týdně, zjistila jsem, že mé tělo se mnou často i spolupracuje. Nejednou se mi totiž stalo, že menstruace dorazila těsně až po velkém závodě. Tělo prostě ví.