Odebírejte novinky Vogue

Obálka aktuálního čísla
Vogue CS do schránky. Poštovné zdarma.
Napište, co hledáte
Vogue Leaders

Klidná síla introvertů: Naučte se využívat své jedinečné schopnosti a dostaňte se až na vrchol

Kateřina Špičáková11. 11. 2024
Tichý stydlín stojící v koutě, nebo obezřetný zaměstnanec se výbornými analytickými schopnostmi? Terapeutka Jana Neuwerthová Šmýdová boří mýty o introvertech a představuje je jako skvělé šéfy i pracovníky.
Stella Tennant
Foto: Arthur Elgort/ Condé Nast/ Getty Images
Stella Tennant
Stažený žaludek, nervozita, rozjíždějící se tik v oku a tendence dělat cokoliv jiného, jen ne to, co musíte – někomu zavolat. Hotová noční můra pro mě a spoustu dalších introvertů. V popkultuře býváme vykreslováni jako mlčenlivé uzlíčky nervů. I když je pravda, že některé každodenní situace jsou pro nás náročnější, rozhodně nejsme nefunkční. Právě naopak, introvertní nastavení může mít zejména v pracovním životě řadu výhod. „Introverti jsou vytrvalí, mají skvělou schopnost analytického myšlení, umí jít hodně do hloubky. Oceňovaná bývá také jejich obezřetnost, schopnost zvažovat pro a proti. To může některým firmám ušetřit hodně peněz,“ vyjmenovává přednosti introvertních zaměstnanců terapeutka a mentorka Jana Neuwerthová Šmýdová
Ve praxi se snaží pomáhat introvertům ke kvalitnějšímu životu – i proto, že sama patří do našeho pomyslného klubu. Když začala cítit, že ji její nastavení blokuje v profesi, rozhodla se svého strachu zbavit a své zkušenosti následně předávat dál. „Přednášení, mluvení nahlas, nahrávání videí, vystupování v médiích, to je pro spoustu introvertů doslova očistec. I pro mě to tak bylo. Z vlastní zkušenosti ale vím, že pokud se člověk rozhodne něco ve svém životě nebo chování změnit, může. Byla to ale postupná cesta a jsem moc ráda, že už mám velký díl práce za sebou,“ popisuje zakladatelka podpůrného blogu Síla introvertů.
Jednou z největších překážek, jíž introverti čelí a která jejich běžné fungování může ztěžovat, jsou předsudky, která se s touto nálepkou pojí. „Nejčastěji se setkávám s názorem, že introvert je plachý – ten, co sedí někde v koutě. Introvert je člověk, který dočerpává energii o samotě, v klidu a tichu. Neznamená to nutně, že je stydlivý. Introvert může být klidně moderátor nebo třeba herec. Introverti bývají úspěšní a schopní, jen nemají potřebu to tolik hlásat do světa,“ vysvětluje odbornice. Základem je, aby si nejen společnost, ale i sami introverti uvědomili, že nejsou špatní – jejich mozek jen funguje trochu jinak. A když pochopí jak, dá se s tím pracovat.
Mezi nejnáročnější pracovní situace pro introverty patří ty, které vyžadují intenzivní komunikaci nebo veřejné prezentace. Introverty komunikace vyčerpává, navíc mají tendence být vztahovační. „Bojí se, aby si o nich druzí nemysleli, že říkají hlouposti. Hodně se soustředí na to, jak na ostatní působí, a to je kolikrát až paralyzuje,“ vysvětluje Neuwerthová Šmýdová. Zatímco jiní lidé názoru druhých nevěnují tolik pozornosti, introvert je schopen zabývat se jednou situací klidně i několik dní poté.
I proto jsou pro introverty těžké pracovní pohovory, jejichž podstatou je právě to, že je někdo jiný hodnotí. Často navíc vyžadují pohotové reakce, kterých introverti nejsou vždy schopni. Cítí se lépe v situacích, kdy si mohou věci promyslet. Z toho důvodu excelují v profesích, které vyžadují hluboký ponor do zadaného úkolu, a bývají také skvělí šéfové. „Umí naslouchat, jsou empatičtí, vytrvalí, dobře zvažují rizika, udrží vizi a směr,“ vypočítává Neuwerthová Šmýdová cenné kvality lidí ve vedoucích pozicích.
Naučit se zvládat těžké pracovní situace je pro introverta postupná práce. Začněte učit svoji mysl cítit se pohodlněji nejprve před třemi lidmi, pak deseti, pak dvaceti. Po krůčcích se zbavujte obav, které vznikly kdysi dávno, většinou v dětství. Před meetingy nebo vystoupeními před velkou skupinou terapeutka doporučuje hlavně důkladnou přípravu. „Připravte si, co chcete říct, a zkoušejte si to nahlas. Nemyslím učit se to nazpaměť – prostě o tom mluvte nahlas tak dlouho, až se vám to dostane takříkajíc do pusy a půjde vám to přirozeně,“ říká. 
Součástí řady profesí je dnes také aktivní networking, Neuwerthová Šmýdová na ně ale nechodí. „Vyhodnotila jsem, že výdej energie, který mě účast na networkingu stojí, je příliš vysoký v poměru k přínosu, který pro mě networking ve finále má. Potkáváte se s lidmi z různých oborů, je to takové nahodilé. Z žádného networkingu jsem neodešla s konkrétním kontaktem, který by se dal v budoucnu využít,“ přiznává s tím, že profesní kontakty se dají lépe navazovat přímo přes tematické akce, jako jsou konference, workshopy nebo různé kurzy. Pokud jste introvert a networkingu se v práci nevyhnete, mentorka radí jít nejdřív na menší setkání, kde někoho znáte, oťukat si prostředí a příště už to půjde snáz. 
Můj osobní introvertní tip je si po každé takové hromadné akci nebo veřejném vystoupení uvědomit, že to nebylo tak strašné, jak jsem se zpočátku obávala, a pochválit se, že jsem to zvládla dobře. Pozoruji, že díky tomu se v průběhu let moje nervozita otupuje, zmenšuje. Pomáhá mi také nepodceňovat pověstné dobíjení baterek, a když jsem několik dní v kuse v hlučném, intenzivním pracovním kolektivu, dopřeji si následně odpočinek v prostředí, o kterém vím, že mi dělá psychicky dobře. Pokud navíc máte štěstí na dobrého šéfa, měl by být schopen vidět, v čem jste silní a v čem ne, a nenutit vás zbytečně do úkolů, ze kterých vás svírá úzkost a na nichž strávíte víc času než vaši kolegové. Koneckonců, využívat svoje lidi efektivně je i v jeho zájmu.
Přidejte se k Vogue Leaders na LINKEDIN.