Odebírejte novinky Vogue

Obálka aktuálního čísla
Vogue CS do schránky. Poštovné zdarma.
Napište, co hledáte
Vogue Leaders

Nejzajímavější appky, které můžete používat po vzoru královen digitální éry

Kateřina Špičáková21. 3. 2025
Světem technologií proplouvají s lehkostí a nebojí se inovací. Co ale dělají digitální designérka, ředitelka IT na ministerstvu nebo šéfka fintechové společnosti se svými telefony, když na nich zrovna neřeší práci? V anketě Vogue CS prozradily, které zajímavé aplikace momentálně používají s nadšením.
Autor: App Store
Foto: App Store

Julie Dítětová, grafická a digitální designérka, autorka projektu Machine Learning: Programming Patterns

„Vybrala bych mobilní aplikaci Are.na. Je to prostor, ve kterém můžete organizovat svoje vizuální myšlenky a objevovat nové spojitosti mezi nimi. Jde o platformu postavenou na osvěžující filozofii, která upřednostňuje komunitu, transparentnost a autentičnost. Ve světě ovládaném algoritmicky řízenými feedy pro mě je Are.na výjimečným místem, kde je skutečně podporována nikdy nekončící vizuální zvědavost. Jednou z věcí, které na této aplikaci nejvíce oceňuji, je závazek k podpoře angažované komunity: Are.na je navržena tak, aby podporovala skutečná propojení a spolupráci, nikoliv povrchní interakce ve formě lajků nebo počtu sledujících. Nejdůležitější však je, že se důsledně staví proti manipulativním algoritmům. Nepocítíte tu tak žádný tlak na neustálou aktivitu nebo honbu za lajky, což mně osobně umožňuje interagovat s obsahem vlastním tempem. Je to dnes vzácná a osvobozující zkušenost.“

Katarína Mydliarová, digital fashion designer, zakladatelka Materials.studio a udržitelné značky Katiné

„Veľa aplikácií v telefóne nemám, používam hlavne tie praktické ako internet banking a sociálne siete. Snažím sa zameriavať pozornosť mimo digitálny svet, keďže sa v ňom pohybujem celý deň. Skúšala som aj rôzne pracovné aplikácie na modelovanie a skenovanie, ale cez malú obrazovku mi to nevyhovovalo, navyše ma mobil často rozptyľoval. Aplikácia, ktorú ako človek sediaci veľa pri počítači používam, je Bend. Je to aplikácia na strečing, ktorá využíva jogové cviky, ale aj rýchly strečing pri počítači či strečing na dobrý spánok a podobne. V aplikácii si viete nastaviť level strečingu, na čo sa chcete zamerať –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ napríklad na stuhnuté ramená alebo stuhnutú panvu.⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Či ak máte nejaký chronický problém, môžete vynechať určité cviky a dozviete sa, na ktoré časti tela si dávať pozor a nezaťažovať ich. Môžete si nastaviť aj vlastnú rutinu. Aplikácia obsahuje aj bendometer – a samozrejme ciele! Momentálne mám na cvičenie veľmi málo času, ale keďže mám stále problém so stuhnutým krkom, aplikácia mi pomáha udržiavať sa v pohybe a obmieňať cviky, keď mi dôjdu nápady.“

Tereza Starostová, spoluzakladatelka organizace Holky v kryptu

„Počet aplikací se ve svém telefonu v posledních letech snažím držet na minimu. Používám hlavně ty, které mi pomáhají udržovat zdravý životní styl a podporují mě v offline světě. Nedávno jsem ale objevila aplikaci Timeleft, která propojí pět neznámých lidí u večeře na neznámém místě. Spojuje vystoupení ze sociální bubliny, objevování nových restaurací a rozšiřování přátelství. Skvělý koncept, který v zahraničí už dlouho funguje pro všechny generace a který se snaží bojovat proti rostoucí osamělosti. Dále začínám využívat aplikace Nesnězeno a Too Good To Go. Umožňují koupit zbylé jídlo z restaurací, které by jinak skončilo v odpadu. Kombinace udržitelnosti, dobrého jídla a skvělé ceny je velkou motivací. Nakonec musím zmínit aplikaci Authy, která dlouhodobě chrání mé účty pomocí dvoufázové autentifikace. Vyšší zabezpečení znamená méně podvodů a krádeží, i z toho důvodu bych ji doporučila každému.“

Michaela Bauer, členka představenstva ČSOB, která má v bance na starosti technologie, inovace a digitalizaci

„Hodně používám Blinkist, aplikaci, která destiluje podstatu knih do krátkých, snadno stravitelných ‘blinků’, tedy souhrnů, které přečtete nebo poslechnete za patnáct minut. Představte si to jako esenci všeho podstatného z knihy bez omáčky kolem. Pro mě, která v práci řeší každou minutu, k tomu domácí úkoly a občas se snaží i spát, je to naprosto revoluční věc. Místo doomscrollingu si tak teď občas ráno dám nějakou chytrou knížku; odpoledne na meetingu pak můžu kolegovi upřímně a vědecky podloženě říct, že jeho prezentace byla hrozná, ale že ho mám pořád ráda, a když večer přepnu na parenting, místo výhrůžek o zákazu mobilu zkouším na děti erudovanější přístup. Díky Blinkistu se cítím o něco informovanější a zároveň méně provinile, že už nečtu tolik jako dřív. Že to není opravdové čtení? Radši beru souhrn než nic, navíc si u toho prosvištím třeba sofistikovaná německá nebo španělská slovíčka. A když se mě někdo zeptá: ‘Co jsi naposledy četla?’, odpovídám teď po letech opět bez zaváhání: ‘Všechno.‘“

Gabriela Teissing, CEO Creative Dock

„Zrovna minulý týden mi nebylo dobře a zůstala jsem doma. Měla jsem toho ale hodně a rozhodla se, že budu částečně pracovat, což znamenalo i dost online meetingů. Když jsem zapnula kameru, pohled na mě byl dost odstrašující. Tak jsem našla appku, která se jmenuje FilterOnMe, nastavila si, jaký chci mít make-up, a hned jsem vypadala svěže. Je to prima pomůcka na dny, kdy nejsem fit, jsem bledá a rozhodně nehodlám trávit čas před zrcadlem, abych to zamaskovala. Člověk si musí jen dávat pozor na rychlé pohyby hlavou, aby mu make-up neujel.“

Eva Pavlíková, spoluzakladatelka Česko.Digital a Byro a vrchní ředitelka IT na Ministerstvu pro místní rozvoj ČR

„Mobil používám víc, než bych sama chtěla. Když už ho ale musím mít v kapse kvůli práci, tahám si v něm také krabičku první well-being záchrany. Vedle digitální bible teď poměrně nově používám aplikaci How We Feel, kterou všem vřele doporučuju. Pozval mě do ní kamarád Jirka. Je to krásná, vizuální aplikace, která se mě dvakrát denně zeptá, jak se mám: jednoduše mi nabídne seznam různých pocitů, které jako bubliny létají na obrazovce, a já si z nich jednu vyberu. Výběr je rozmanitý a seřazený dle úrovně energie, dost zajímavý koncept. Uvědomit si svoje pocity a emoce a navíc je správně pojmenovat totiž není běžná věc. Když jsem spokojená, vystačím si s tímto, a když se cítím mizerně, mám díky appce po ruce ještě další nástroje, jak si k radosti trochu pomoci –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ od AI kouče přes dechová cvičení až po digitální lísteček opuštění, který můžu na obrazovce symbolicky spálit na prach. Pro pokročilé uživatele je pak možnost pocity sdílet s kamarády a vzájemně se podporovat. Prostě nebýt na to všechno sám nebo sama.“